ENG
A A A
 wrzesień 2020 
Warszawa/Centrum w Procesie: Karol Tymiński „Badania nad Materią”

Warszawa/Centrum w Procesie: Karol Tymiński „Badania nad Materią”

9 października 2019 | godz. 18:00 | Warszawa: BWA Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50/666 | Premiera

Pokaz spektaklu

Centrum w Ruchu w ramach cyklu Centrum w Procesie i BWA Warszawa zapraszają na pokazy pracy Karola Tymińskiego Badania nad Materią. W swoich brutalistycznych choreografiach, które często w niemalże laboratoryjny sposób eksplorują materię i konstrukcję ludzkiego ciała, artysta ten przedstawia performera raczej jako fizyczny byt niż jako w pełni ukształtowaną jednostkę ludzką.

Działanie to, które sam Tymiński nazywa „uprzedmiotowieniem” jest przewrotne. Podejście do ciała człowieka jako do rzeczy nie służy w pracy artysty jego degradacji, lecz jest zabiegiem odzierania jednostki z kulturowo narzuconych schematów, poszukiwaniem pierwotności, otwierającym możliwości na alternatywne scenariusze kształtowania się tożsamości. Artysta w tych działaniach stara się również kwestionować antropocentryczny stosunek człowieka do jego otoczenia, podkreślając jego przynależność do świata materii.

W Badaniach nad Materią poszukiwania Tymińskiego krystalizują się w postaci poetyckiego języka mówiącego o intymnej relacji pomiędzy człowiekiem a materią nieożywioną. Międzymaterialna erotyka, której pojęcie Tymiński rozwija w swoich badaniach artystycznych i która jest punktem wyjściowym dla spektaklu, wymykając się interpersonalnemu charakterowi bliskości, jest próbą rzucenia wyzwania dominującym zagadnieniom wokół seksualności, ciała i tożsamości. W tym spektaklu artysta przeprowadza widza przez doświadczenie samochodowej kraksy, która jest przez niego rozumiana jako akt seksualny.

 

Wstęp wolny.
 

wykonanie: Karol Tyminski
produkcja: Joanna Manecka
organizator: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu, BWA Warszawa
projekt: Centrum w Procesie
partner: Wawerskie Centrum Kultury

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy medialni: Magazyn Szum, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Radio Kampus, teatralny.pl

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia