ENG
A A A
 maj 2021 
Fot. Reinout Hiel

Warszawa/„Projekt X”: Miet Warlop „Koń. Mężczyzna, kobieta i żądza przygód” – performans

10 października 2019 | godz. 19:00 | Warszawa: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, plac Stanisława Małachowskiego 3

Akcja performatywna

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na performans belgijskiej artystki Miet Warlop, zatytułowany Koń. Mężczyzna, kobieta i żądza przygód, który odbędzie się w ramach wystawy Projekt X. Czworo performerów odgrywa w przestrzeni galerii scenę konnej przejażdżki. Występują: kobieta, marchewka, mężczyzna, gitary. Performans trwa 20 minut, po drugim pokazie odbędzie się spotkanie z artystką.

 

Performans Mystery Magnet/Tajemniczy magnes (2012) zdobył prestiżową nagrodę Theatertreffen Stückemarkt na festwialu nowych form teatralnych Berliner Festspiele i był odgrywany ponad 100 razy w różnych miejscach świata. W ostatnich latach Miet Warlop w swoich performansach, takich jak np. Nervous Pictures/Nerwowe obrazy,eksperymentuje z rożnymi formami wypowiedzi, dla których kontekstem pozostają sztuki wizualne i teatr. Performans Nervous Pictures wykonywała m. in. w KW Institute for Contemporary Art w Berlinie, Lisson Gallery i Barbican Art Gallery w Londynie, Palais de Tokyo w Paryżu, na festiwalu Performatik w Brukseli. W 2017 brała udział w otwarciu Arts Institute Vooruit w Gandawie, prezentując monumentalny performans Amusement Park/Park rozrywki; została też zaproszona przez BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli, gdzie przy okazji retrospektywnej wystawy Yvesa Kleina przedstawiła zmodyfikowaną wersję swojej przełomowej pracy Mystery Magnet i specjalnie na otwarcie przygotowała performans A horse, a man, a woman, a desire for adventure/Koń. Mężczyzna, kobieta i żądza przygód. W 2019 uczestniczyła w Biennale Teatralne w Wenecji.

Koncepcja: Miet Warlop

Performerzy/muzycy: Laura Vanborm, Wietse Tanghe, Joppe Tanghe, Milan Schudel

Dźwięk: Bart Van Hoydonck

 

Miet Warlop (1978) – belgijska artystka wizualna urodzona w Torhout. W swoich performansach łączy sztukę wizualną z praktykami teatralnymi, kreując sytuacje nawiązujące do tradycji „żywych obrazów” (fr. tableaux vivants). Jej działania sytuują się na pograniczu teatru absurdu i parateatralnej, osobliwej formy „żywych obrazów”.

 

***

 

Performans odbędzie się w ramach wystawy Projekt X (27 lipca–-22 listopada 2019)

 

Czy można reżyserować doświadczenie wizyty w galerii?

 

Punktem wyjścia do wystawy jest współpraca pomiędzy reżyserką teatralną Gosią Wdowik a kuratorką Zachęty Magdaleną Komornicką. Projekt X łączy więc reżyserskie umiejętności tworzenia światów z kuratorskimi metodami budowania relacji dzieła sztuki z widzem. Symbol x oznacza niewiadomą, szukaną. Termin projekt to „zorganizowane ciągi działań ludzkich” lub zbiór aktywności połączonych ze sobą w złożony sposób.

 

Czy kolejne performanse mogą wciągać jak odcinki serialu lub rozdziały książki? Czy wystawa może roz­wijać się w czasie i opowiadać swoją historię?

 

Projekt X  wykorzystuje twórczy potencjał luk czasowych i przestrzennych w pracy instytucji. Przez pięć miesięcy w różnych przestrze­niach Zachęty odbędzie się kilkanaście performansów (taniec, boks, trans, teatr, instagram). Każdy z zaproszonych artystów wykorzystuje inne środki wyrazu i sposoby komunikacji z publicznością — od doświadczenia ciała w ruchu, przez narzędzia współczesnej choreografii eksperymentalnej, metody pracy warsztatowej i media społecznościowe, po storytelling, pracę z fikcją czy konwencje teatralne (kostium, rola, rekwizyty, tekst literacki).  Dla wszystkich kluczowa jest sprawczość widza — aktyw­ne uczestnictwo, fizyczna lub wirtualna obecność oraz wspólne budowanie narracji i opowiadanie historii.

A co się dzieje pomiędzy jednym a drugim performansem?

 

 

artystki i artyści: Claire Cunningham, Zuza Golińska & Magdalena Łazarczyk, Florentina Holzinger, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona de Barbaro & Aleksandra Borys, Joanna Piotrowska, Magdalena Ptasznik, Michele Rizzo, Miet Warlop, Weronika Wysocka

kuratorki: Magdalena Komornicka, Gosia Wdowik

współpraca: Aleksandra Szklarczyk
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

 

Więcej o wystawie: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia