ENG
A A A
 sierpień 2020 

Gdańsk/Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2: Simone Basani „Włóczędzy”

18 października 2019 | godz. 20:00 | Gdańsk: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul. Strajku Dokerów 5

Akcja performatywna

Co dzieje się z naszym ciałem i pamięcią kiedy doświadczamy zmiany miejsca? Czy za każdym razem gdy przychodzi moment wyjazdu, opuszczenia naszego dotychczasowego domu, musimy pozostawić coś za sobą, aby przetrwać? Gdzie możemy się dalej udać? Czy odnajdziemy nowe schronienie?

 

W performansie Włóczędzy dwoje tancerzy i jeden muzyk podejmują próbę zbadania współczesnej kondycji nomadycznej jednostki. Artyści spotykają na swojej drodze wiele różnych miejsc. Wciąż poszukują kolejnych, wiążą je ze sobą poprzez napotkane obrazy, pragnąc przekształcić się w inną istotę, stać się kimś lub czymś odrębnym. Niczym nędzarze czy zagubieni trubadurowie, starają się zrozumieć własną wędrówkę.

 

Włóczędzy to niepowstrzymany przepływ słów, dźwięków i ruchu. W warstwie tekstowej znalazły się fragmenty zaczerpnięte z powieści Bieguni Olgi Tokarczuk, połączone z autobiograficznymi opowieściami gdańszczan i gdańszczanek, cytatami filozofek feministycznych oraz osobistymi wspomnieniami samych performerów.

 

Koncepcja i reżyseria: Simone Basani

Występują: Dana Chmielewska, Piotr Stanek, Krzysztof Topolski

Trening ruchowy i współpraca artystyczna: Dana Chmielewska

Dźwięk: Krzysztof Topolski

Wsparcie kuratorskie: Alice Ciresola

Wsparcie dramaturgiczne: Valentina Tiziani

Współpraca: Monika Popow

Tłumaczki historii Gdańszczan i Gdańszczanek: Olga Sachno-Iwaszko, Agnieszka Sprawka

Zdjęcia: Alina Żemojdzin

Współpraca w fazie badawczej projektu: Alicja Pek

Specjalne podziękowania dla: Bartosza Górskiego, Ryszarda Kisiela, Kateriny Olshanovej, Marty Siciarek, Eleny Vertikovej oraz dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek, którzy podzielili się z nami swoimi historiami o utraconych miejscach.

 

Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Partner: Gdańska Galeria Miejska

Współpraca: Winda – Gdański Archipelag Kultury

 

Wydarzenie towarzyszące Biografiom Gdańskim – XVI Dniom Mniejszości Narodowych.

Performans powstał w wyniku pobytów rezydencyjnych Simone Basaniego w CSW ŁAŹNIA w latach 2018-2019.

 

Simone Basani – artysta, performer. Studiował na wydziale Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie w Wenecji IUAV, Community Drama, CRT – Research Centre w Mediolanie oraz ukończył Studia Teatralne, KASK w Gandawie. Jego prace prezentowane były zarówno w przestrzeniach muzealnych jak i teatralnych, m.in.: Fortuny Museum (Wenecja), CSW ŁAŹNIA (Gdańsk), Teatrino di Palazzo Grassi (Wenecja), Villa Empain (Bruksela), Vooruit (Gandawa).

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia