ENG
A A A
 sierpień 2020 

Tarnów/Festiwal Scena Otwarta 2019: Kecskemét City Ballet „Romeo i Julia”

27 października 2019 | godz. 19:00 | Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul Traugutta 1

Pokaz spektaklu

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zaprasza, w ramach festiwalu Scena Otwarta 2019, na spektakl Romeo i Julia węgierskiego Kecskemét City Ballet.

 

Opowieść o Romeo i Julii to najbardziej znana, najczęściej grana historia miłosna w światowej twórczości dramatycznej. Może dlatego spektakl w choreografii Dory Barty nie powiela schematów. Owszem, mamy w balecie klasycznym dwoje młodych kochanków w nieprzyjaznym otoczeniu, idących pod prąd, ale w tenisówkach i do muzyki Prokofiewa… Julia jest nie tylko naiwną nastolatką, która jest urzeczona swoją pierwszą miłością, ale – w tej choreografii – jest bardziej dojrzałą młodą dziewczyną, pełną świadomości, wytrwałości i siły.

 

W dzisiejszym świecie Renesans przeżywa drugą młodość – jesteśmy nowym początkiem, pragnieniem życia, innym sposobem działania. Ten duchowy renesans zmotywował twórców do marzeń o klasycznej historii pokazanej – czasem ironicznie – z perspektywy młodych ludzi.

 

Tradycyjne pytania stawiane w dramacie, w tym spektaklu są odbiciem współczesnego świata. Jak młodzi ludzie mogą sobie radzić z konfliktami odziedziczonymi po rodzicach? Co się stanie, jeśli młode pokolenie zdecyduje się zacząć od czystej kartki w dorosłym życiu? Co motywuje ich do podjęcia tej decyzji? Dlaczego odrzucają doświadczenia rodziców? Nowe pokolenie bowiem zawsze różni się od poprzedniego – nie chce dźwigać ciężarów, zwłaszcza tych odziedziczonych po innych.

 

Związek między głęboko zakorzenionymi emocjami, cielesnością i refleksją od dawna jest charakterystyczny dla choreografii Dory Barty. Tak mówi o swoim spektaklu: Gdybyśmy pominęli fizyczność, surowe, świadome wykorzystanie ciała podczas produkcji, ryzykowalibyśmy, że ta wspaniała historia byłaby niczym więcej niż marzycielską opowieścią w pokoju dziewczynki. Staramy się, aby publiczność widziała na scenie ludzi z krwi i kości, których postać opiera się na prostych gestach i ekscytującej dynamice. Dla mnie jednym z kluczowych spraw jest poczucie mocy, która może zmieniać nasz świat. Wszyscy pragniemy posiadać tę moc, nawet przez krótki czas.

 

Na podstawie materiałów Kecskemét City Ballet oraz wywiadu Judit Rákász z Dora Barta.

 

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

 

***

 

Cena biletu: 45 zł (normalny), 40 zł (ulgowy / II sektor / pufy), 230 zł (karnet) 

Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych

 

Sprzedaż biletów: www.csm.tarnow.pl, www.scenaotwarta.pl i Kasa CSM

ul. Traugutta 1, Tarnów, tel.  +48 14 633 46 04

 

Kasa czynna:

pon. -  piąt. w godz. 10.00 - 20.00

sob. - niedz. w godz. 15.00 - 20.00

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia