ENG
A A A
 sierpień 2020 
Polski Teatr Tańca, Rozmównica „Jak porusza się muzyka?”

Poznań: Polski Teatr Tańca „Jak porusza się muzyka?” – rozmównica

14 listopada 2019 | godz. 18:30 | Polski Teatr Tańca | 61 - 835 Poznań

Spotkanie

Polski Teatr Tańca zaprasza na rozmównicę Dlaczego tańczą polityki?. Gośćmi będą: prof. Zbigniew Kozub i Maciej Kuźmiński.

 

Zbigniew Kozub to kompozytor, organista, profesor sztuk muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierownik Pracowni Warstwy Audialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureat wielu nagród w konkursach kompozytorskich. Pan Profesor jest twórcą muzyki filmowej – otrzymał nagrodę specjalną Festiwalu Filmów Fabularnych i Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1992) za muzykę do filmu Mały Książę w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. W latach 1992–1999 był dyrektorem Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, poświęconego muzyce współczesnej. Z Polskim Teatrem Tańca współpracował jako autor muzyki do spektaklu Polka

 

Obecnie prof. Kozub komponuje warstwę dźwiękową spektaklu Fabula rasa w choreografii Macieja Kuźmińskiego, który będzie drugim rozmówcą wieczoru. Kuźmiński to tancerz, choreograf i pedagog, absolwent BA Dance Theatre w Konserwatorium Muzyki i Tańca Trinity Laban w Londynie. Tworzy formalnie odważne spektakle, dotykające tematyki filozoficzno-egzystencjalnej. Room 40, Różnica i powtórzenie czy Dominique mają rozpoznawalną formę choreograficzną dzięki dynamicznemu ruchowi, opartemu na autorskich technikach tańca i cieszą się uznaniem krytyków w kraju i za granicą. 

 

Od organizatorów: Będziemy rozmawiać o pracy nad spektaklem z punktu widzenia choreografa i kompozytora. Poszukamy też wspólnie odpowiedzi na kilka pytań. Jak impuls ruchowy wyraża się w muzyce? W jaki sposób ciało podchwytuje ten impuls? Jak można zobaczyć muzykę poprzez ruch? Jakie gatunki, style i techniki tańca miały największy wpływ na wyobraźnię kompozytorów? Jakie dzieła muzyczne stymulują choreografa? Co wybitni kompozytorzy wnieśli do sztuki tańca? Jakie mogą być scenariusze współpracy choreografa z kompozytorem? Jaka może być przyszłość relacji między dźwiękiem a ruchem w spektaklach i koncertach? Czym są interaktywne systemy tańca i muzyki? Kim są kontrolerzy gestu? A przede wszystkim – jak porusza się muzyka? 

 

W drugiej części spotkania Maciej Kuźmiński poprowadzi improwizację ruchową z udziałem publiczności. Punktem wyjścia kompozycji będzie cytat z pism amerykańskiej filozofki Suzanne Langner, która określała taniec jako gestyczne ujęcie form muzycznych

 

Na zakończenie zabrzmi improwizowana kompozycja muzyczna w wykonaniu prof. Zbigniewa Kozuba i Andrzeja Koniecznego, będąca zaproszeniem do wspólnego tańca. 

 

Patronem medialnym cyklu jest kwartalnik „TANIEC”. 

 

Wstęp wolny.

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia