ENG
A A A
 wrzesień 2020 

Sochaczew/Scena dla tańca 2019/„HOTELOKO dla młodzieży”: HOTELOKO „Darklena”

19 listopada 2019 | godz. 11:00 | Sochaczew: Sochaczewskie Centrum Kultury, ul. 15 sierpnia 83

Pokaz spektaklu

Kolektyw HOTELOKO movement makers, w ramach projektu HOTELOKO dla młodzieży, zaprasza do Sochaczewskiego Centrum Kultury na spektakl Darklena. To opowieść o chłopcu, który lubi gry komputerowe i piłkę nożną, ale lubi też tańczyć. Pewnego dnia, kiedy budzi się rano i szykuje do szkoły, nagle wszystko dzieje się inaczej niż zwykle. Nieoczekiwanie pojawia się także tajemnicza Darklena.

 

Twórcy – aktorka i reżyserka Agata Życzkowska oraz choreograf Wojciech Grudziński – stworzyli słowno-ruchowy kolaż, w którym tytułowa Darklena odbija się w różnych postaciach. Do współpracy przy spektaklu zaprosili tancerkę Joannę Chitruszko oraz 12-letniego Bastiana Knobera-Żebrowskiego, który od szóstego roku życia tańczy w stylu Latin Show w formacji MBB Dance Sport Warszawa (m.in. mistrz świata / Ateny 2017 i mistrz Europy / Wałbrzych 2019). Spektakl skierowany jest szczególnie do młodzieży od 11 roku życia oraz starszych.

 

O spektaklu:  

W tym spektaklu kluczowy jest temat tolerancji. Jestem zdania, że dzięki akceptacji różnorodności, mamy szansę na rozwój społeczeństwa. To czas, aby mówić o tym do młodych w sposób autentyczny i szczery, ale poprzez sztukę z elementami gry i dyskusji. Moje spektakle łączą nową choreografię, taniec współczesny, teatr fizyczny, wideo, performans. Są jak obraz w smartfonie, dalekie od linearnej narracji, kolorowe i pełne emocji. Czerpię z codzienności. Z naszego świata. Kim jest Darklena? Odpowiedzi szukajcie sami.

Agata Życzkowska

 

Darklena może pojawić się w dowolnym miejscu, o każdej porze. To opowieść osób, które próbują ją opisać na podstawie swoich wspomnień i doświadczeń. Darklena to przede wszystkim to, co wy widzicie. Darklena publikuje i jest aktywna.

Wojciech Grudziński

 

Recenzja spektaklu: http://www.taniecpolska.pl/krytyka/555

 

Koncepcja / dramaturgia / reżyseria: Agata Życzkowska

Choreografia: Wojciech Grudziński

Projekcje wideo: Maciej Bychowski

Wykonanie: Joanna Chitruszko, Bastian Knober-Żebrowski, Agata Życzkowska

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Koprodukcja: Prom Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie / Mazowiecki Instytut Kultury

Premiera: 4.06.2018 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa.

Premiera została zrealizowana w ramach Programu Koprodukcji Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

 

Trailer

 

Pokaz odbywa się w ramach programu Scena dla tańca 2019, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wstęp wolny. 

Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

 

O projekcie HOTELOKO dla młodzieży:

Ideą projektu jest prezentacja spektakli tanecznych skierowanych szczególnie do młodej widowni, rodziców i pedagogów. W listopadzie 2019 roku w ramach projektu zostaną pokazane dwa różne spektakle kolektywu HOTELOKO movement makers: Insta Show i Darklena, które powstały w 2018 roku. Pokazy odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie we współpracy z konińskim Centrum Kultury i Sztuki. Przedstawienia zostały zrealizowane we współpracy reżyserki, aktorki i producentki Agaty Życzkowskiej z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz oraz tancerzem i choreografem Wojciechem Grudzińskim. 

 

Spektakle współorganizowane z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

 

Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił się w 2016 roku z założonego pięć lat wcześniej Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografami: Wojciechem Grudzińskim oraz Magdaleną Przybysz, poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują oni projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne.

 

Dlaczego HOTELOKO?

Ponieważ kolektyw z założenia nie ma swojej stałej siedziby i jest otwarty na ciągłe przemieszczanie się (HOTEL), stawia na szaleństwo (hiszp. LOCO-czytaj LOKO-szalony), zwraca uwagę na zapisane w oku doświadczenie (OKO).

 

Dlaczego movement makers?

Ponieważ głównym narzędziem opowiadania jest ruch (choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa.)

 

Kolektyw zrealizował następujące spektakle: frau/mujer/femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers, Darklena, Insta Show i frau blush. Wspólnie wypracowali oni swój własny język, nieco freakowy styl taneczny stawiający na różnorodność wynikającą z odmiennych korzeni performerów.

U aktorki Agaty Życzkowskiej królują cekiny, które pojawiają się w każdym jej spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”.

Wojciech Grudziński konsekwentnie operuje językiem tańca klasycznego, współczesnego, wplata stylistykę queerową, igra z widzem za pomocą pełnych absurdu i poczucia humoru obrazów.

Magdalena Przybysz fascynuje się metodami somatycznymi, zwłaszcza Body-Mind Centering®, ruchem autentycznym oraz wątkami feministycznymi.

 

Agata Życzkowska – aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Od początku związana z teatrem fizycznym, m.in. brała udział w projektach Eugenio Barby i Odin Teatret. Grała w wielu spektaklach, współpracując m.in. z takimi choreografami i reżyserami jak: Jérôme Bel, Anna de Manincor/ZimmerFrei, Thomas Harzem, Paweł Szkotak, Iwona Kempa, Paweł Paszta. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka i producentka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca. Była także redaktor naczelną pisma społeczno-kulturalnego „RAZEM. Świat w naszych oczach”. Dyrektorka Centrum Sztuki Tańca w Warszawie i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’. Jest założycielką teatru HOTELOKO movement makers (2011), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka i reżyserka kilkanaście spektakli, m.in. wyreżyserowała trzy spektakle we współpracy z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz: frau / mujer / femme, #moiprzyjacieletancza, Absolutely Fabulous Dancers oraz spektakl dla dzieci i młodzieży Darklena we współpracy z choreografem i tancerzem Wojciechem Grudzińskim. 

  

Wojciech Grudziński – tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie oraz wydziału tańca współczesnego Codarts – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Zrealizował autorskie spektakle SLAVE4YOU dlaciebiedlarodziny, Pax (w ramach stypendium MKiDN w dziedzinie taniec 2017) i POPULUXE (w ramach Solo Projekt Plus 2018). Latem 2018 roku wraz z Aleksandrą Osowicz i Joanną Ostrowską stworzył Performance Międzygatunkowy w ramach rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Współpracuje z HOTELOKO movement makers.

 

Joanna Chiturszko – tancerka, performerka, kuratorka, koordynatorka. Ukończyła Laboratorium „Nowych Praktyk Teatralnych”. Od 2008 roku związana z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury, m.in. festiwale taneczne, produkcje spektakli, jak Mikrokosmos czy Karnawał zwierząt. Dyrektor Festiwalu Kalejdoskop (od 2007 roku) w Białymstoku. Obecnie współpracuje i tworzy z Anną Piotrowską.

 

Bastian Knober-Żebrowski – tancerz, performer. Uczeń VI klasy szkoły podstawowej (12 lat). Tańczy od 6 roku życia w formacji MBB Dance Sport Warszawa, którą prowadzi trener Michał Bartoń. Jest mistrzem świata w stylu Latin Show (IDO – Ateny/Grecja 2017), mistrzem Europy IDO – Wałbrzych 2019 oraz mistrzem Polski w Krajowych Mistrzostwach IDO w latach 2016-2019. Zdobył m.in. Puchar Polski Stalowa Wola 2018 oraz Złoty Aplauz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (2018). Lubi jeździć na wyczynowej hulajnodze, czytać o Salvadorze Dalim i grać w gry komputerowe.      

                                                                                              

http://www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko

www.facebook.com/HOTELOKO

http://www.ckis.konin.pl/

   

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. W tym roku na mapie Sceny dla tańca znalazły się m.in. Bytom, Słupsk, Łódź, Wrocław i Zakopane.

 

IMIT (oryginał) Scena dla tańca 2019 (miniaturka)

 

  

  

 

 

 

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia