ENG
A A A
 lipiec 2020 
Na zdjęciu: Atsushi Takenouchi. Fot. Tomohisa Saito

Kraków: Atsushi Takenouchi „Nagie istnienie”

19 listopada 2019 | godz. 19:00 | Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Konopnickiej 6

Pokaz spektaklu

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zaprasza na pokaz spektaklu artysty butoh, Atsushiego Takenouchiego, zatytułowanego Nagie istnienie (wcześniej pokazywanego jako Naga egzystencja), z towarzyszeniem Hiroko Komiyi.

 

Od artysty:

 

Jestem życiem

Jestem śmiercią

Pozbywam się wszystkiego

ubrania, paszportu, imienia. Jestem po prostu człowiekiem.

Następnie, gdy zdejmuje z siebie swoją ludzką naturę i płeć, trafiam do miejsca,

w którym nie ma granic, społeczeństwa i prawa.
Staje się życiem samym w sobie, nieograniczonym podziałem na rośliny, zwierzęta i ludzi.

Pozbywając się wszystkiego, staję się zbiorem cząstek energii w nieprzerwanym cyklu

życia i śmierci. Wszystko mnie stwarza, a ja wracam do wszystkiego.

Jestem nagim istnieniem.
Atsushi Takenouchi
po raz pierwszy zetknął się z tańcem butoh w 1980 roku, kiedy rozpoczął współpracę z grupą teatralną Hoppo-butoh-ha na Hokkaido w Japonii. Kilka lat później, w roku 1986, zakończył działalność zespołową i skupił się na tworzeniu własnego, unikalnego stylu tańca – JINEN. Ten japoński termin oznacza „samoistność” i odnosi się do ruchu rodzącego się z dialogu tancerza z miejscem, w którym tańczy. Solowe spektakle Takenouchiego, inspirowane przede wszystkim potęgą natury, są indywidualnym wyrażeniem momentu współtworzonego jednocześnie przez człowieka, środowisko i odwieczna przyrodę.

Jest to dziewiąty występ artysty w Muzeum Manggha. I tym razem towarzyszy mu Hiroko Komiya – jej eksperymentalna muzyka odwołująca się do dźwięków natury stanowi akompaniament tańca. Komiya stworzyła oryginalną kolekcję instrumentów, takich jak muszle, dzwonki, kamienie czy cynowe naczynia. Podczas spektakli wykorzystuje także wodę i tradycyjne instrumenty japońskie oraz używa własnego głosu, traktując go jak instrument „organiczny”. Te niezwykłe improwizacje są nieodłącznym elementem opowieści tanecznych Atsushiego Takenouchiego.

Bilety – 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) – do nabycia w kasie Muzeum Manggha od 17 października 2019 w godzinach 10.00–17.30 oraz przed spektaklem.

 

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia