ENG
A A A
 lipiec 2020 
Kraków: „Biopolis” – spotkania panelowe

Kraków: „Biopolis” – spotkania panelowe

23 listopada 2019 | godz. 10:00 | Kraków: Uniwersytet Jagielloński, Collegium Kołłątaja, sala 3, ul. św. Anny 6, w godz. 10.00-18.00

Spotkanie

Pracownia Kuratorska serdecznie zaprasza na spotkanie z artystkami i artystami oraz badaczkami i badaczami zaproszonymi do udziału w interdyscyplinarnych rezydencjach, które są częścią projektu Biopolis.

 

Trwa szósta katastrofa – tak określa się zachodzące obecnie na Ziemi masowe wymieranie gatunków, które doprowadzi do prawdopodobnie nieodwracalnej zagłady środowiska, jakie znamy. Żyjąc w metropolii, jesteśmy połączeni setkami relacji międzygatunkowych. Podobnie jak inne zamieszkujące ją z nami organizmy, funkcjonujemy w stanie ciągłego zagrożenia spowodowanego zmianą klimatu.

 

Celem projektu Biopolis jest zdefiniowanie na nowo pojęcia odpowiedzialności za przestrzeń, którą dzielimy z innymi organizmami. Jego organizatorzy chcą szukać nowych sposobów współistnienia z nimi w przestrzeni metropolii oraz etycznych propozycji koniecznych do przeformułowania relacji międzygatunkowych.

 

Zaprosili do współpracy artystki i artystów zajmujących się sztukami wizualnymi, choreografią i dźwiękiem oraz badaczki i badaczy specjalizujących się w plant studies, ekoakustyce, krytyce instytucji kultury, performatyce i dziedzinach pokrewnych. Pragnąstworzyć pole do transdyscyplinarnej współpracy wobec kryzysu klimatycznego oraz doprowadzić do spotkania tych narracji dotyczących miejskiej ekologii i środowiska, które funkcjonują odrębnie.

 

Plan wystąpień:

 

10.00-10.30 – otwarcie konferencji i prezentacja Pracowni Kuratorskiej poświęcona projektowi Biopolis

 

10.45-12:45 – panel poświęcony rezydencji w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

rozmówca i rozmówczynie: Mateusz Borowski, Karolina Grzywnowicz, Aleksandra Janus

prowadząca: Zuzanna Berendt

 

13.45-15.45 Korekta do ćwiczeń dźwiękowych” – rozmowa poświęcona ekoakustyce

rozmówca: Wojciech Blecharz

prowadzący: Filip Szałasek

 

Słuchanie jako trening uważności to już banał. Ćwiczeniom dźwiękowym Pauline Oliveros czy Raymonda Murraya Schafera idą w sukurs apki medytacyjne, warsztaty mindfullness, youtuberzy. Czy w zmieniającym się świecie wskazówki awangardzistów nie tracą jednak na aktualności? Możliwe, że koncepcje takie jak deep listening czy sound education

wymagają korekty, biorącej pod uwagę nie tylko rozwój technologii, ale i rosnącą uważność na Innego. W trakcie dyskusji przywołamy klasyczne treningi dźwiękowe i zweryfikujemy ich skuteczność.

 

16:00-18.00 Ciało w ciało z nie-ludzkim – panel poświęcony nieantropocentrycznym praktykom w choreografii

rozmówczynie: Aleksandra Borys, Agata Siniarska

prowadzące: Agata Kwiatkowska, Anna Majewska

 

Pracownię tworzą: Zuzanna Berendt, Maciej Guzy, Agata Kwiatkowska, Anna Majewska, Anna Olszak, Ada Ruszkiewicz, Wiktoria Tabak, Weronika Wawryk

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia