ENG
A A A
 październik 2020 

Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Dominika Knapik „Baba-dziwo”

11 grudnia 2019 | godz. 18:45 | KrakowŁ MOS Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

Pokaz spektaklu

W ramach 12. Festiwalu Boska Komedia, w cyklu Nowa choreografia odbędzie się pokaz spektaklu Dominiki Knapik Baba-dziwo. Znakomita choreografka, współtwórczyni sukcesów Eweliny Marciniak, wyreżyserowała spektakl oparty na przewrotnej grotesce z 1938 roku, gdy również Polskę ogarnęła podskórna gorączka faszyzmu.

 

Rzecz dzieje się w Prawi, gdzie rządzi ekscentryczna Jej Macierzyńska Wysokość Valida Vrana. Pod jej kierunkiem najważniejszy jest rozwój narodu i polityka demograficzna, co i dziś stanowi wyzwanie dla wielu polityków. Jednak wymagania względem obywateli opisane przez Pawlikowską-Jasnorzewską są o wiele bardziej restrykcyjne niż dzisiejsze: poczynając od rozpłodowego dyżuru po kary za bezdzietność.


Jednocześnie w opowieści, w której model rodziny określony jest kategorycznie jako jeden mężczyzna, jedna kobieta i dzieci, kobiety znajdują się pod męskim pantoflem, manipulowane przez samca. Tak żyje tytułowa bohaterka, która zamiast realizować swoje pasje podporządkowana zostaje rodzinnym i domowym obowiązkom. Bo Pawlikowska-Jasnorzewska, co Knapik wydobywa, napisała rzecz o sterowaniu słabszymi, którzy są wypychani na szczyty władzy, by realizować politykę szarych eminencji.

Reżyserka i choreografka przygotowała spektakl niezwykle atrakcyjny formalnie i wizualnie. Opierając się na choreografii i plastyce, sięga do rekwizytorni niemieckiego ekspresjonizmu: demonizmu, ale i kabaretowych oraz iluzjonistycznych tricków. Ta forma współtworzy polityczną farsę w atrakcyjnym, teatralnym wydaniu. Nad wszystkim unosi się bowiem dwuznaczny cień wąsika, rozpiętego między męskim szowinizmem, grozą hitleryzmu i tragikomizmem chaplinady.

 

Tekst: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Reżyseria i choreografia: Dominika Knapik
Adaptacja i dramaturgia: Tomasz Jękot
Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur
Reżyseria świateł: Wolfgang Macher
Opracowanie muzyczne: Dominika Knapik i Mateusz Flis

Obsada: Angelika Cegielska, Sara Celler-Jezierska, Dorota Furmaniuk, Magdalena Jaworska, Irena Wójcik, Mateusz Flis, Michał Kosela, Wojciech Świeściak, ze specjalnym udziałem prof. Krystyny Duniec
Produkcja: Teatr im. J. Szaniawskiego, Wałbrzych
Premiera: 22 lutego 2019

Czas trwania: 95 min

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia