ENG
A A A
 październik 2020 

Kraków/XII Festiwal Boska Komedia 2019: Renata Piotrowska-Auffret „Równina wątłych mięśni”

11 grudnia 2019 | godz. 16:00 | Kraków: Teatr Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25

Pokaz spektaklu

Równina wątłych mięśni Renaty Piotrowskiej-Auffret to performans wykorzystujący narzędzia tańca eksperymentalnego i teatru, dla którego punkt wyjścia stanowiło zakończenie libretta Święta wiosny Igora Strawińskiego. Bazując na świadectwach współczesnych kobiet, zbieranych przez artystki podczas pracy, odwołując się do formuły baśni i figury czarownicy, spektakl opowiada o strategiach nadużyć wobec kobiecych ciał, dekonstruuje i transformuje obecne w kulturze przemocowe narracje i mechanizmy. Przechwytuje stereotypową figurę ofiary jako kobiety „z natury” podatnej na krzywdę i poszukuje alternatywnych wariantów historii kobiecych ciał, projektując przestrzeń emancypacji i nową mitologię.

 

Koncepcja, reżyseria, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret
Kreacja i performens: Magdalena Fejdasz, Aleksandra Osowicz, Katarzyna Sikora
Dramaturgia i teksty: Anka Herbut
Muzyka: Marcin Janus
Kostiumy: Maja Skrzypek
Światło: Aleksandr Prowaliński
Research: Dominique Brun, Clarisse Chanel, Magdalena Frankowicz, Zuzanna Jusińska, Kama Królikowska, Natalia Oniśk, Agnieszka Sikorska, Mary Szydłowska, Katarzyna Sypniewska, Monika Turemka

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Kraków

 

Fragmenty choreografii inspirowane są Tańcem Wybranej ze Święta Wiosny Wacława Niżyńskiego (1913) według historycznej rekonstrukcji Sacre # 2  Dominique Brun (2014) przekazane przez Clarisse Chanel.

 

Renata Piotrowska-Auffret jest związana z ośrodkami choreografii w Polsce i Europie. Należy do warszawskiego kolektywu niezależnych choreografów i choreografek Centrum w Ruchu.

 

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia