ENG
A A A
 sierpień 2020 
Bytom/Wydział Teatru Tańca AST w Krakowie: „Hen. O końcu” – reż. Maciej Podstawny, chor. Tobiasz Sebastian Berg

Bytom/Wydział Teatru Tańca AST w Krakowie: „Hen. O końcu” – reż. Maciej Podstawny, chor. Tobiasz Sebastian Berg

14 grudnia 2019 | godz. 18:00 | Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK | Bytom

Pokaz spektaklu

Teatr ROZBARK zaprasza na spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie pt. Hen. O końcu w reżyserii Macieja Podstawnego i choreografii Tobiasza Sebastiana Berga. Spektakl powstał na podstawie książki reporterskiej Ilony Wiśniewskiej Hen.

 

Bohaterem zbiorowym spektaklu są zwyczajni ludzie, inspirowani postaciami sportretowanymi w książce. Żyją w monochromatycznym krajobrazie na północy Norwegii i opowiadają historie, które wydarzyły się gdzieś. Tam. „Hen” w języku norweskim oznacza bowiem „gdzieś”, ale może być bardzo daleko lub bardzo blisko.

 

Północna Norwegia, najbiedniejsza cześć najbogatszego kraju Europy, to skomplikowana układanka wielu społeczności: Norwegów, mnóstwa przyjezdnych, emigrantów, wielu szczepów rdzennych ludzi Sami i innych rozmaitych mniejszości. Dla twórców spektaklu Północ okazuje się lustrem, w którym obserwują kondycję nie tylko norweskiego społeczeństwa.

 

Niezbywalną częścią życia na Północy jest ocean. I Arktyka. Arktyka to skały, kruchy ekosystem tundry, długa ciemna zima i krótkie słoneczne lato. Ocean to zimno i ryby, ostatnia granica zachodniej cywilizacji. Za pomocą rozmaitych języków, w tym języka tańca, wideo i muzyki, twórcy przywołują ów wyjątkowy pejzaż.

 

Spod historii bohaterów o ich codziennym życiu przebija strach. W środowisku naukowców od dawna uważa się, że zmiany klimatyczne zgubią nasz gatunek szybciej i w sposób bardziej nieoczekiwany, niż na przykład wojna atomowa czy wywołane zanieczyszczaniem środowiska choroby.

 

W spektaklu Hen. O końcu młodzi twórcy, aktorzy i tancerze, mówią o końcu drogi na Północ, o końcu nauki w szkole teatralnej, ale również o końcu nadziei na to, iż jako gatunek ocalejemy.

 

Reżyseria: Maciej Podstawny

Adaptacja: Maciej Podstawny, Łukasz Zaleski, Klaudia Hartung-Wójciak

Współpraca reżyserska i dramaturgia: Łukasz Zaleski

Scenografia: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Ewa Gądek i Kamil Tuszyński

Video: Amadeusz Nosal, Tomasz Ziółkowski

Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg

Realizacja oświetlenia: Michał Wawrzyniak

Realizacja dźwięku: Mariusz Michalik

Obsługa sceny: Krzysztof Kowolik, Marian Pawski

Koordynacja i promocja: Agnieszka Czichy

 

Obsada: Anna Berek, Martyna Biskup, Natalia Gryczka, Victoria Herczek, Katarzyna Janek, Patryk Kaczmarek, Martyna Kuś-Rudnicka, Julia Lewandowska, Szymon Michlewicz-Sowa, Monika Nowak, Anna Obszańska, Kesja Rózga, Agnieszka Skorut, Sebastian Wiertelak, Łukasz Zgórka, Natalia Zych, Ilona Żydziak, Zuzanna Żylińska

 

Czas trwania: ok. 3 h z jedną przerwą

 

Patroni medialni: Radio Egida, TVP3 Katowice, Inqubator Teatralny

 

Partnerzy: Miasto Bytom, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Górnośląskie

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia