ENG
A A A
 sierpień 2020 
fot. materiały organizatora

Warszawa/Studio Oddaj Ciężar: Ramona Nagabczyńska „Choreografia twarzy” – warsztat

18 stycznia 2020 | godz. 13:00 | Warszawa: Studio Oddaj Ciężar, ul. Twarda 42, piętro III, w godz. 13.00-17.00

Warsztaty

Zaniedbana przez taniec i ruch. Pozostawiona nieokreślonej przez nikogo „neutralności”. Twarz. Czy może inicjować ruch i zapraszać do tańca? 

  

Ramona Nagabczyńska zaprasza na warsztat Choreografia twarzy, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wydobyć potencjał twarzy w strukturze ruchowej i dać się ponieść jej mięśniom. 

 

O warsztacie: 

 

Co się stanie… jak zatańczymy twarzą?

Czy jesteś w stanie dokładnie poczuć mięśnie, które sprawiają, że się uśmiechasz? Czy czujesz ich ruch, jak wznoszą się przy uśmiechu? Jak się poruszają? Do góry i na boki? Pozwólmy przemówić twarzy nie ustami, a mięśniami – ma ich aż 70. Gdybyś narysował/narysowała sobie kierunek ruchu każdego z nich, Twoja twarz zniknęłaby pod farbą. Ponieśmy ten ruch w przestrzeń!

 

Struktura choreograficzna… bazująca na twarzy?

Twarz w kontekście ruchu i performatyki to wciąż niezbadany potencjał dla twórcy i wykonawcy. Dlaczego dyskurs taneczny jest tak ubogi w rozważania na ten temat? Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy? Co w ogóle znaczy „neutralna twarz”? I jakie przybiera formy? Czy obsesja ta wynika z potrzeby ucieczki od psychicznego współodczuwania? Czy wyraża opór wobec większej komplikacji już skomplikowanego obrazu? Czy odwrotnie – jest sprzeciwem wobec zbytniego uproszczenia czegoś pierwotnie bogatego?

 

Na co dzień…

Tradycyjnie twarz uważana jest za nośnik prawdy, interfejs sfery psychicznej człowieka, a język jej analizy naładowany jest romantyczną mitologią. Twarz jest częścią ciała, na którą zwracamy szczególną uwagę i która najbardziej uaktywnia empatię na poziomie neuronów lustrzanych. Jednocześnie jej postrzeganie podlega historycznym przemianom i specyficznym nakazom dotyczącym ciała.

 

Prowadząca:

 

Ramona Nagabczyńska – tancerka, choreografka i pedagożka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Do jej prac należą m.in.: New (Dis)Order (2012), który został wybrany w 2014 roku do sieci Aerowaves, Re//akumulacja (2012), performans muzealny The Way Things Dinge (2014) oraz Networking (2018), solo pURe (2015), MORE (2017) oraz Części ciała (2019). Interesuje ją emergencja nowej wizualności w choreografii, splot ciał i materii oraz choreografia twarzy. Jest członkinią Centrum w Ruchu oraz jedną z choreografek wspieranych przez europejską sieć apap Network.

  

Koszt: 100 zł

 

Płatności można dokonać na miejscu, w dniu warsztatu, albo poprzez przelew na konto organizatora i koordynatora warsztatu:

Marcin Wilemski

16 1050 1025 1000 0090 9964 2648 

(z dopiskiem: „choreografia twarzy”). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

 

Zapisy: ramona.warsztaty@gmail.com

Informacje o wydarzeniu: FB 

Uwaga: Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą wygodnego stroju oraz wody.

 

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia