ENG
A A A
 wrzesień 2020 
Polski Teatr Tańca, Rozmównica „Fizyka tańca”

Poznań: Polski Teatr Tańca „Fizyka tańca” – rozmównica

25 stycznia 2020 | godz. 17:00 | Polski Teatr Tańca | 61 - 835 Poznań

Dyskusja

Polski Teatr Tańca zaprasza na cykl teoretyczno-praktycznych spotkań wokół sztuki tańca i ruchu w nowej odsłonie. Od tego roku będą one organizowane w soboty. Panelistami będą „ruchowi szowiniści”, czyli osoby, dla których ruch jest miłością i pasją, a także najważniejszym przejawem życia i jego niezaprzeczalnym dowodem. Najbliższa rozmównica nosić będzie tytuł „Fizyka tańca”. 

 

Gościem rozmównicy będzie prof. Agnieszka Janiuk z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie – fizyk, astrofizyk i astronom, autorka i współautorka łącznie 120 artykułów naukowych, której nadawcze fascynacje koncentrują się wokół analizy wspólnego ruchu gwiazd i czarnych dziur w tzw. rentgenowskich układach podwójnych. Popularyzując swój obszar badawczy, m.in. podczas wykładów i pokazów w ramach Dni Otwartych Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN oraz Festiwalu Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Pani Profesor wraca do tematu fizyki w tańcu, oglądając tę sztukę przez pryzmat takich zjawisk, jak równowaga sił, zachowanie momentu pędu, oddziaływanie cząstek elementarnych, przeciwdziałanie grawitacji czy ogólna teoria względności. Agnieszka Janiuk jest także praktykiem tańca – sama wykonuje choreografie oraz symulacje komputerowe zainspirowane tematyką badań i obserwacji naukowych. 

 

W zrozumieniu, z pokonaniem jakich przeszkód wynikających z praw fizyki boryka się każdy sportowiec czy tancerz pomoże drugi gość, Rafał Ciećwierz – traceur, członek grupy Sky Freerun, który opowie o formie aktywności fizycznej, jaką jest parkour. To stworzona w latach 80., pochodząca z Francji sztuka przemieszczania się w przestrzeniach miejskich, polegająca na pokonywaniu napotkanych na drodze przeszkód, dostosowaniu ruchów do otoczenia i przemierzania trasy z punktu A do punktu B w sposób jak najszybszy i najefektywniejszy. 

 

Rafał Ciećwierz pokaże kilka podstawowych technik parkouru, amortyzację skoku, ułożenie ciała podczas lądowania oraz zaprezentuje próbkę flow biegu, będącego połączeniem kilku bardziej zaawansowanych technik parkouru, w przestrzeni Polskiego Teatru Tańca.

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia