ENG
A A A
 marzec 2021 
Fot. Aleksandra Osowicz

Kraków: Renata Piotrowska-Auffret „Wycieka ze mnie samo złoto”

22 lutego 2020 - 23 lutego 2020 | godz. 19:00 | Kraków: Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25

Pokaz spektaklu

Renata Piotrowska-Auffret w spektaklu Wycieka ze mnie samo złoto konfrontuje się z kobiecym tabu i pragnieniem urodzenia dziecka. Spektakl ten został włączony do europejskiej sieci tańca Aerowaves Twenty 2019, a Renata Piotrowska-Auffret po raz drugi znalazła się wśród wybranych artystów.  

 

Wielu kobietom pragnienie, by urodzić dziecko, wydaje się oczywiste: jest silne i nie podlega wątpliwościom. Co jednak, jeżeli pragnienie to zostaje odrzucone, podlegając jednocześnie kategoriom prawa? W swojej nowej pracy Wycieka ze mnie samo złoto Piotrowska-Auffret bada ten obszar. Artystka opiera się zarówno na osobistej historii, jak i na narracjach innych kobiet, by podążyć za kobiecym pragnieniem posiadania dzieci poprzez sieć polityk reprodukcji, rozmaitych obietnic, ideologii i prób wykorzystywania oraz przyglądając się relacji między życiem prywatnym a zawodowym.

 

Jak dużo inwestujemy w pracę i życie? Jaką wartość nadajemy temu co produkujemy i reprodukujemy w celu spełnienia osobistego pragnienia? A w pracy, w sztuce? Jak daleko możemy się posunąć? I dlaczego?

 

Koncepcja, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret

Wykonanie i teksty: Renata Piotrowska-Auffret i goście

Współpraca: Karolina Kraczkowska, Aleksandra Osowicz

Dramaturgia: Bojana Bauer, Renata Piotrowska-Auffret

Konsultacje dramaturgiczne: Magdalena Ptasznik

Współpraca przy redakcji tekstów: Michał Kurkowski

Światło: Monika Krześniak

Oprawa wizualna: Aleksandra Osowicz

Muzyka: Camille Saint-Saëns, Ferenc Liszt, Bill Medley i Jennifer Warnes, The Kurws

Organizatorzy: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu

Kooprodukcja: MAAT Festiwal – Centrum Kultury w Lublinie

Partnerzy: Nowy Teatr, Wawerskie Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca, Narodowe Centrum w Paryżu

Producentka: Karolina Wycisk

Czas trwania: 60 min.

 

Renata Piotrowska-Auffret jest choreografką i performerką; w swoich pracach wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru. Zestawia choreografię z myśleniem konceptualnym. Interesują ją historyczne i współczesne reprezentacje i polityki ciał oraz relacje między tekstem a ruchem. Dwukrotnie była priorytetową artystką Areowaves (2017 i 2019), kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) oraz programu „Młoda Polska” (2010). Ma na swoim koncie spektakle: Teraz (2007), Tańcząc z Wrogiem (2007), serię UNKNOWN (2008-2010), break SZTUKA WOJNY (2010), UNKNOWNS.SEANS (2011), film taneczny Inside (2011), The Forest_work in progress (2013), Śmierć. Ćwiczenia i wariacje (2014), Wspólne (2016), Wycieka ze mnie samo złoto (2017). W latach 2008, 2010, 2017 jej spektakle były wytypowane do prestiżowego przeglądu Polska Platforma Tańca. Absolwentka Akademii Teatralnej i programu ex.e.r.ce Research and Choreography w CCN Montpellier we Francji. Członkini kolektywu warszawskich choreografów Centrum w Ruchu.

 

www.renatapiotrowska.pl

http://www.centrumwruchu.pl

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia