ENG
A A A
 październik 2020 
Warszawa: „Butohpolis”. II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh – dzień drugi

Warszawa: „Butohpolis”. II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh – dzień drugi

6 sierpnia 2020 | godz. 18:00 | Warszawa: Pasaż Wiecha/ul. Chmielna, w godz. 18.00-18.30

Festiwal

 W ramach „Butohpolis” II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh Teatr Limen Butoh zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Butoh Flash Mob, podczas którego będą praktykować jeden z najważniejszych elementów tańca butoh – „krok wewnętrznej ciszy”. Nazywany różnie przez różnych tancerzy, jest esencją butoh. Kazuo Ohno – jeden z dwóch twórców butoh, mówił o nim poetycko:

 

Jeden krok to setki lat, w takim księżycowym nastroju, aż będziecie pytani: „Kiedy stałeś się księżycem?.

 

Uczestnicy spotkają się w samym centrum miasta, by tą praktyką odkryć coś ukrytego w sercu codzienności.

 

I będą też będą kwiaty… uważane przez Kazuo Ohno za esencję życia i esencję butoh: Taniec nie jest reprodukowaniem codzienności, ale doświadczeniem wewnątrz siebie kwitnienia kwiatu. »Stać się kwiatem«, tak chyba można to nazwać.

 

Od organizatorów:

 

„Zapraszamy Was do doświadczenia niewidzialnej strony życia miasta – Butohpolis. To może zmienić Wasz sposób patrzenia na rzeczywistość. Spróbujcie! Nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, żeby dołączyć”.

 

Kwiaty są ulotne. Ulatują w niebo. Zasłoniły całe niebo. Nie ma ich w tobie, więc zasłoniły całe niebo.

Kazuo Ohno

 

 

Butoh – kontrkulturowa forma współczesnego tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki, nie tylko japońskiej. Inspiracją była także artystyczna awangarda amerykańska i europejska, m.in. niemiecki taniec ekspresjonistyczny, neodadaizm, sztuka informel i antysztuka, koncepcja teatru okrucieństwa Antonina Artauda, pisma Bataille’a, twórczość Geneta.

 

Butoh to taniec, którego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności, poszukiwanie tego, co autentyczne w ciele, tajemniczego piękna, jedność uniwersum w jego wiecznym cyklu życia i śmierci. Butoh jest stanem jedności umysłu-ciała, umożliwiającym subtelne odczuwanie świata wewnętrznego i zewnętrznego, to czyste doświadczenie zmieniających się stanów istnienia. Tancerz, istniejąc na krańcach czasu, otwiera przestrzeń, w której ujawniają się rzeczy niewidzialne.

 

Kwiat jest tu, ale kiedy się zbliżymy, znika. Pewnie jest gdzieś blisko. Pójść tam, jeżeli był tu, to akt rozsądku. To nie jest szaleństwo. Kiedy się zbliżamy, nie wiedzieć kiedy, kwiat znika, momentalnie. Mimo to ciągle go widzę. Gdzie jest kwiat? Nie wiem, pewnie w sercu. Tkwi we mnie, w sercu. Tak?.

Kazuo Ohno

 

Wszystkie cytaty pochodzą z książki Kazuo i Yoshito Ohno Świat Butoh Kazuo Ohno w tłumaczeniu Igi Rutkowskiej, Fundacja Pompka, 2015.

 

Cały program Festiwalu Butohpolis 5-12 sierpnia:

https://www.facebook.com/events/631684664110072

 

***

 

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.


Organizatorzy: Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Społecznych, Teatr Limen Butoh

 

Partnerzy: Teatr Akt, Fort Mokotów, Schodki, Pół na Pół

 

Patroni medialni: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ButohSfera, Fundacja Performa

 

Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia