ENG
A A A
 październik 2020 

Kraków/Krakowskie Centrum Choreograficzne: Kino Tańca na Scenie NCK – dzień drugi: „an_na” Pameli Bosak i Magdaleny Skowron oraz „MORE” z chor. Moniki Węgrzynowicz

15 sierpnia 2020 | godz. 19:00 | Kraków: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232 | Premiera

Film tańca/o tańcu

Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na Kino Tańca na Scenie NCK. Trzydniowy program składa się z sześciu spektakli tanecznych krakowskich twórców. Drugiego dnia zobaczymy spektakl an_na Pameli Bosak i Magdaleny Skowron oraz 

MORE, do którego ruch przygotowała Monika Węgrzynowicz, a dźwięk Marcin Janus (będzie to zarazem premiera spektaklu).  

 

Prezentowane spektakle zostaną również udostępnione online w ostatnim tygodniu sierpnia na profilu FB NCK.

 

Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

 

O spektaklach: 

 

an_na

W centrum stawiamy ciało, ciało połączone z umysłem i pamięcią. Ciało, które jest nośnikiem wspomnień, nabytych zachowań. Inspiracją do stworzenia spektaklu stają się dla nas odruchy warunkowe i bezwarunkowe, przejmowanie zachowań innych ludzi za pomocą naśladownictwa, projekcji i lustra (odbić lustrzanych związanych z neuronami lustrzanymi). Badanie mechanizmów naśladowania odbywa się także w kontekście popkultury i grup społecznych, a także kodów kulturowych obecnych w naszej rzeczywistości. Zadajemy sobie pytanie czy jesteśmy w stanie dotrzeć do tego, co jest naszym własnym zachowaniem bądź odruchem, czy też zawsze zatracamy siebie, uczestnicząc w życiu społecznym. W strategii choreograficznej posługujemy się obserwacją zachowań ludzkich i naszych nawzajem, zastanawiając się, jaką rolę odgrywa ruch w naszym życiu. Docieramy do miejsc i przestrzeni miejskich, do wydarzeń i zmian związanych z rozwojem i historią  i próbujemy odnaleźć w nich sfery pamięci ruchowej, cielesnej, dzięki której jesteśmy w stanie przypomnieć sobie sytuacje, odruchy, emocje związane z konkretną osobą i miejscem. Inspiracji nie traktujemy dosłownie, są one punktem wyjścia do tworzenia materiału ruchowego, w którym badamy nasze przyzwyczajenia, zachowania, odruchy, testując je również na sobie nawzajem.

 

choreografia: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

wykonanie: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

muzyka: Murcof, Christian Loffler, Kelly Lee Owens, Chromatics

projekcje: Maria Łozińska

kostiumy: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

partner: Krakowski Teatr Tańca

kamera: Aleksander Hordziej

 

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2019.

 

MORE 

Impulsem do rozpoczęcia pracy nad formą solową był pomysł Marcina Janusa, polegający na wykorzystaniu syntezatora tak, aby przełożyć jego warstwę dźwiękową na jakości ruchowe. Od tego czasu dużo się zmieniło, koncept się znacznie rozszerzył, ale dobrze jest pamiętać, jak się zaczyna.

 

Więcej…

 

Już pierwsze szkice spektaklu, kilka miesięcy temu, ujawniały osobiste historie w obrębie ram solo. Pojawia się więcej niż sama kompozycja ruchowa.

 

Więcej…

 

Staram się trzymać fizyczność w inkubatorze i obserwować zachodzące zjawiska. Stawiam bardziej na praktykę niż teorię. Ciągle dzieje się coś nowego, okazuje się, że schematy chcą odzwierciedlać przeżyte doświadczenia, pamięć ciała rezonuje i wychodzi daleko poza samą materię. Dotykamy magii.

 

Więcej…

 

Można powiedzieć, że ciało buduje się na scenie, „staje się” poprzez wzmacnianie tego, co już we mnie było. Na pozór przypadkowe fragmenty uległy syntezie do konkretnego ciągu doświadczeń, zyskując nowe funkcje.

 

Więcej…

 

Myślenie technologią i techniką nie pomaga, sprawdza się natomiast zwrot do wnętrza, do ciała. Ten proces jest ciągle gotowy na przyjęcie kolejnych zmiennych i dokopywanie się do głębszych warstw.

 

Więcej…

 

ruch: Monika Węgrzynowicz
dźwięk: Marcin Janus
producent: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
kamera: Aleksander Hordziej

 

Bilety: 10 zł

 

Więcej na stronie organizatora i FB: 

https://nck.krakow.pl/kcc/blog/kino-tanca-na-scenie-nck-i-w-domu/

https://www.facebook.com/events/213948616563964/

 

 

 

KCC_logo_2019 (miniaturka) NCK - Nowohuckie Centrum Kultury_logo_2019 (miniaturka)

 

 

KCC_Kino Tańca na Scenie NCK_2020 (miniaturka) 

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia