ENG
A A A
 wrzesień 2020 
Koszpendans

Warszawa/Komuna/Warszawa: „House of Koszpendans” - wydarzenie performatywne uczestników warsztatów Choreografia w Centrum

16 sierpnia 2020 | godz. 15:00 | Warszawa: Szkoła, ul. Emilii Plater 31

Pokaz warsztatowy

Komuna/Warszawa i Fundacja Burdąg zapraszają na House of Koszpendans. Będzie to wydarzenie performatywne stworzone i wykonywane przez uczestniczki i uczestników warsztatów choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum. Podczas wydarzenia House od Koszpendans wykonawcy podzielą się atmosferą swojej pracy i rezultatami tegorocznych poszukiwań – tym, jakie zagadnienia są dla nich ważne i jak manifestują się one w działaniu. 

 

O wydarzeniu i programie Choreografia w Centrum:

 

House of Koszpendans to wydarzenie performatywne stworzone i wykonywane przez uczestniczki i uczestników warsztatów choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum.

 

Podczas wydarzenia House od Koszpendans wykonawcy podzielą się atmosferą swojej pracy i rezultatami tegorocznych poszukiwań – tym, jakie zagadnienia są dla nich ważne i jak manifestują się one w działaniu.

 

Pandemia Covid-19 i związane z nią izolacja, zawieszenie oraz niepewność przyszłości stały się częścią procesu. Wygasły: wspólny ruch, praca w studio, wymiana praktyk. Otworzyła się nowa, obca przestrzeń – trochę wypełniona strachem, a trochę pustką (która, pamiętajmy, ma potencjał przyjęcia tego, co nowe!). Uczestnicy spotykali się online, tworzyli projektowe grupy wsparcia, prace zmieniały formy, tymczasowo manifestowały się w innych niż cielesna obecnościach (rysunek, wideo, tekst). Teraz, kiedy znów można się spotykać, angażować ciało i być razem, uczestnicy badają, co oznacza robić to w obecnych warunkach. Nie jest to powrót, a nowe współdziałanie.

 

Uczestniczki i uczestnicy: Alicja Bielawska, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Dana Chmielewska, Zuzanna Jusińska, Adrian Koszewski, Kama Królikowska, Katarzyna Pawlak, Katarzyna Peplińska-Pietrzak, Agnieszka Sikorska, Magda Wolnicka, Łukasz Wójcicki, Bożena Wydrowska

 

 

Choreografia w Centrum opiera się na pracy w dialogu pomiędzy ruchem, choreografią i dramaturgią. Punktem wyjścia są artystyczne zainteresowania uczestniczek i uczestników. W edukacji choreograficznej zależy nam przede wszystkim na wypracowaniu twórczego ekosystemu. Stawiamy na współuczestnictwo w poszukiwaniach artystycznych, m.in. poprzez przenikanie się materiałów ruchowych i tematów. Chcemy, żeby osoby biorące udział w warsztatach stanowiły dla siebie nawzajem źródła inspiracji. Wierzymy w rozwój indywidualny artystów, dostrzegając zarazem konieczność wytworzenia wspierającego się środowiska.

 

Trwający cały sezon program edukacyjny Choreografia w Centrum składał się z weekendowych spotkań w Centrum w Ruchu w warszawskim Wawrze oraz z wyjazdowych intensywnych zajęć w Studio Burdąg na Mazurach. Warsztaty nie były skierowane wyłącznie do środowisk związanych z tańcem, ale do szerokiego grona osób profesjonalnie zajmujących się kulturą. Choreografia eksperymentalna jest bowiem jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin sztuki, a jej wpływ na teatr, sztuki wizualne, kulturoznawstwo czy modę staje się coraz bardziej widoczny.

 

Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik, Maria Stokłosa

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia