ENG
A A A
 wrzesień 2020 
Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Korsarz” – chor. Manuel Legris

Warszawa/Teatr Wielki – Opera Narodowa: „Korsarz” – chor. Manuel Legris

23 września 2020 - 24 września 2020 | godz. 19:00 | Teatr Wielki - Opera Narodowa | 00-950 Warszawa

Pokaz spektaklu

Po 150 latach nieobecności powraca na scenę Teatru Wielkiego jeden z hitów baletowych XIX wieku – widowiskowy Le Corsaire. Powstał w 1856 roku na scenie Opery Paryskiej. Jego librecistą był francuski dramaturg Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges (autor m.in. libretta do Giselle), który oparł się na słynnym i popularnym w tamtych latach poemacie Lorda Byrona. Muzykę skomponował Adolphe-Charles Adam, a twórcą pierwowzoru choreograficznego był ich wybitny rodak, baletmistrz Joseph Mazilier. W tym samym roku wystawiono Korsarza w Londynie, a już półtora roku później balet znalazł się w repertuarze Teatru Wielkiego w Warszawie, wystawiony według pierwowzoru przez polskiego choreografa Romana Turczynowicza. Dopiero potem podbijał kolejno Mediolan, Petersburg i Moskwę. To właśnie w Rosji przetrwał w repertuarze do naszych czasów, a w ostatnim ćwierćwieczu ponownie zyskał szerszą popularność na Zachodzie, powracając na sceny europejskie i amerykańskie.

 

Pierwszej twórczej rewizji pierwotnej oprawy muzycznej i choreografii Korsarza dokonał legendarny choreograf francuski Marius Petipa na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Dodawał kolejno do partytury Adama numery muzyczne innych kompozytorów (Pugni, Oldenburg, Drigo i in.) oraz wzbogacał kolejne wznowienia baletu o nowe sekwencje choreograficzne. Właśnie na jego wersji, przetwarzanej i doskonalonej przez następne pokolenia baletmistrzów i tancerzy, oparł się Manuel Legris, były „danseur étoile” Opery Paryskiej, a obecnie dyrektor Baletu Opery Wiedeńskiej, który w 2016 roku stworzył tam z powodzeniem własną rekonstrukcję Korsarza. I ta właśnie inscenizacja trafia teraz na scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w wykonaniu czołowych solistów i zespołu Polskiego Baletu Narodowego.

 

 

Korsarz to opowieść baletowa rozgrywająca się w dawnym tureckim mieście Adrianopol. Przedstawia przygody charyzmatycznego pirata Konrada zakochanego w pięknej Medorze. Zostaje ona porwana przez handlarza niewolnikami, który sprzedaje ją na targu władczemu Zeid-Paszy. W intrygę wplątany jest także podstępny Birbanto, kompan Konrada, oraz zazdrosna niewolnica Gulnara, która kocha się w Paszy. Balet jest pełen zaskakujących zwrotów akcji, roztańczonych scen widowiskowych i obfituje w liczne popisy solowe.

 

 

Balet w trzech aktach z prologiem i epilogiem

 

Choreografia: Manuel Legris według Mariusa Petipy
Libretto: Manuel Legris i Jean-François Vazelle według George’a  Byrona, Julesa-Henriego Vernoy de Saint-Georges i Josepha Maziliera

Dramaturgia: Jean-François Vazelle

Dyrygent: Robertas Šervenikas

Scenografia i kostiumy: Luisa Spinatelli

 

Światła: Marion Hewlett

Premiera tej inscenizacji: 20.03.2016, Wiener Staatsballett
Premiera polska tej inscenizacji: 17.09.2020, Polski Balet Narodowy

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia