ENG
A A A
 wrzesień 2020 

Wrocław/ XIV Mandala Performance Festival 2020: Anna Królica „Pomiędzy historią, pamięcią a choreografią” – wykład

10 września 2020 | godz. 19:00 | Wrocław: Centrum Na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39A

Wykład

Fundacja Ludzka Sprawa wraz ze współorganizatorami XIV Mandala Performance Festival zapraszają na wykład Anny Królicy Pomiędzy historią, pamięcią a choreografią, który odbędzie się w ramach projektu Antologia tańca w tekstach.

 

Projekt Archeologia tańca w tekstach:

 

Archeologia właściwa zajmuje się odkrywaniem ukrytych „skrawków” historii na podstawie wykopalisk i dzięki nim bada dzieje różnych społeczeństw. Istnieje nawet archeologia ciała, choć wydawałoby się, że ciało w naszej kulturze zawsze znajdowało się na peryferiach zainteresowań badaczy. Archeologia ciała stawia sobie pytanie o sposób posługiwania się ciałem w dawnych społeczeństwach. Z kolei „archeologia tańca” jest terminem ukutym metaforycznie, który próbuje oddać charakter pracy choreografów, zajmujących się rekonstrukcjami i materiałami choreograficznymi, wydobytymi z rezerwuaru pamięci kulturowej. Ich zadanie polega zatem na wyniesieniu ich do oglądu współczesnego i przede wszystkim metaforycznie wydobycie z przeszłości. Wydawałoby się, że specyfiką tańca operującego ciałem jest brak materialnych wytworów działalności aktorów/tancerzy oraz reżyserów. A jednak istnieją niekonwencjonalne „archiwa”, jednym z nich jest archiwum ciała, które pozwalają tę wiedzę dawną zachować.

 

Jak z materiałem minionych choreografii pracują współcześni twórcy? W jaki sposób ulega przekształceniu koncepcja współczesnego archiwum? Jak można aktualnie dialogować z przeszłością? Jakie są nowe interpretacje kanonicznych choreografii? Te wszystkie wątki zostaną podjęte podczas spotkania z archeologią tańca.

 

Anna Królica – kuratorka, krytyczka oraz historyczka tańca, prezeska Fundacji Performa. Redaktorka i kuratorka albumu Nienasycone spojrzenie. Fotografia tańca (Tarnów/Warszawa, 2017), autorka Pokolenie solo (Kraków, 2013) i Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów, 2011). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2012 i 2020. Do jej najważniejszych projektów kuratorskich należą: „Przewodnik taniec” (fundacjaperforma.com), „Piąta strona świata” (2018), „Róbmy miłość, a nie wojnę” (Teatr Studio, Warszawa, 2019), „Maszyna choreograficzna” (Cricoteka 2013-2016), „Z perspektywy żaby (CK Zamek, 2015) oraz „Archiwum ciała” (CK Zamek, 2013). Pracowała w jury Polskiej Platformy Tańca w 2008, 2012, 2017 roku oraz była przewodniczącą Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2011-2013. Prowadziła autorskie zajęcia w Instytucie Kultury Współczesnej i w Katedrze Performatyki UJ. Obecnie prowadzi zajęcia w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM w Poznaniu. Współpracowała z „Dwutygodnikiem”, „Teatrem”, „Didaskaliami”, portalem taniecpolska.pl, teatralny.pl, kulturaenter.pl .

 

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Rezerwacja miejsc: atutysztuki@gmail.com

 

***

 

Kurator festiwalu: Adam Kamiński

Koordynacja festiwalu: Anna Morawiecka

Współpraca organizacyjna: Maciej Sado


Festiwal  współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Fundację KGHM Polska Miedż

Organizator: Fundacja Ludzka Sprawa

Współorganizatorzy: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

 

Strona festiwalu:

http://mandalafestiwal.pl/


Na  wydarzenia obowiązują  zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc, z powodu sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID – 19.

 

Organizatorzy proszą o:
• dezynfekcję rąk po wejściu do Centrum 
• noszenie maseczek lub przyłbic
• zachowanie dystansu 
• zajmowanie oznaczonych miejsc i nieprzestawianie krzeseł.

 


Fundacja Ludzka Sprawa logo (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Fundacja KGHM Polska Miedź logo (miniaturka)

 

Centrum na Przedmieściu logo (miniaturka)Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych (miniaturka)    Wrocławski Teatr Pantomimy logo (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia