ENG
A A A
 wrzesień 2020 
materiały nadesłane przez organizatora

Łódź/Sympozjum „Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point”: Tomasz Ciesielski „Odyseja”

19 września 2020 | godz. 17:45 | Łódź: Dworzec kolejowy Łódź Fabryczna – część wschodnia

Prezentacja w ramach cyklu

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki. 

 

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który „wyszedł z formy”, rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

 

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed wyjazdem, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej „śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka. 

 

Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

Taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz

Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

Kostiumy: Damian Kretschmer

Produkcja: Joanna Stasina

 

Rejestracja widzów do 18 września na adres: odyseja@tomekciesielski.pl

Wypożyczenie odbiorników na 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu na antresoli we wschodniej części Dworca Łódź Fabryczna.

 

Projekt Odyseja jest kolejną częścią programu Międzynarodowego Sympozjum Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point, a zarazem jedynym tegorocznym wydarzeniem realizowanym na żywo. Jest on jednocześnie propozycją artystyczną, jak i prezentacją wyników badań – researchu – obejmującego zagadnienia obecności i uczestnictwa w spektaklu tańca. 

 

Lab of Dance ma na celu zbudowanie platformy wymiany obejmującej współczesne strategie badawcze stosowane w badaniach nad tańcem. To m.in. rozwijające się praktyki tzw. artistic research, a także zdyscyplinowane narzędziowo metodologie kognitywistyczne. Jedne i drugie żywo wykorzystują różnorodne konteksty teoretyczne i filozoficzne. Na takim gruncie zaproszeni goście i uczestnicy sympozjum będą mieli okazję wspólnie omówić trudności metodologiczne i wyzwania interdyscyplinarnych badań tańca oraz korzyści, jakie może przynieść ich przezwyciężenie. Jednocześnie dostrzegamy ekspansję tańca i powiązanych terminów do innych gałęzi wiedzy, gdzie pojawia się on jako preferowany materiał badawczy, ale także jako źródło funkcjonalnych pojęć i metafor. Organizatorzy sympozjum zapraszają więc badaczy, filozofów i praktyków do wspólnego badania powiększającej się przestrzeni „laboratorium tańca”.

 

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniu:

 

1. Wydarzenie jest bezpłatne

2. Obowiązują zapisy do 18 września na adres: odyseja@tomekciesielski.pl

3. Limit widzów: 40 osób

4. Każdy zarejestrowany uczestnik wydarzenia powinien posiadać własny zestaw słuchawkowy z wejściem mini jack. W przypadku braku własnych słuchawek organizator zapewni zestawy dodatkowe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie pandemii.

5. Zasady, o których przestrzeganie dla wspólnego bezpieczeństwa proszeni są uczestnicy: 

 

Jeśli masz gorączkę, objawy przeziębienia lub zakażenia Covid-19, nie przychodź na spektakl, zostań w domu.

 

- Przed rozpoczęciem spektaklu wypełnij dostępne na miejscu oświadczenie o stanie zdrowia.

- Umyj i zdezynfekuj ręce po przyjściu na spektakl, przed odbiorem zestawu słuchawkowego. 

- Podczas spektaklu należy mieć zakryte nos i usta.

- Organizator ma prawo odmówić udziału w spektaklu osobom z gorączka, objawami przeziębienia, lub zakażenia Covid-19, osobom które nie wypełnią oświadczenia o stanie zdrowia oraz osobom bez maseczek ochronnych.

 

***

 

Współorganizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, Uniwersytet Łódzki, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Polskie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych

 

Patroni medialni: e-teatr, Avant lab of dance

 

Premiera spektaklu odbywa się w ramach międzynarodowego Sympozjum Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point

 

Sympozjum i spektakl Odyseja jest współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Katedrę Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Organizatorzy dziękują PKP Polskim Liniom Kolejowym za zgodę na realizację wydarzenia na terenie Dworca Fabrycznego.

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia