ENG
A A A
 październik 2020 
Warszawa/XIX Festiwal Ciało/Umysł: „Ema” – reż. Pablo Larraín

Warszawa/XIX Festiwal Ciało/Umysł: „Ema” – reż. Pablo Larraín

18 września 2020 | godz. 20:00 | Warszawa: kino Muranów, ul. Generała Władysława Andersa 5

Film tańca/o tańcu

W ramach 19. Festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się projekcja filmu Ema w reżyserii Pabla Larraína. Film Larraína to manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść – tańczy. 

 

Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy – gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. W nowym świecie Ema jeszcze mocniej zatraca się w seksualnym, agresywnym reggaetonie.

 

Urodzony w Santiago w 1976 roku Pablo Larraín jest jednym z najwybitniejszych reżyserów i czołowym producentem (dzięki swojej firmie Fabula). Kino Pabla Larraína jest bezpośrednie, agresywne i punktowane przemocą. Wyłania się z niego bezlitosny obraz Chile, ojczyzny reżysera. Widać to zwłaszcza w trylogii, która obejmuje piętnaście lat z historii tego kraju – od 1973 roku (ostatnie dni prezydentury Salvadora Allende w Post Mortem z 2010 roku), przez 1978 rok (szczytowy moment brutalnej dyktatury generała Pinocheta w Tonym Manero z 2008 roku), aż po 1988 rok (ostatnie dni Pinocheta w Nie z 2012 roku). Nie otrzymało nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Inną cechą charakterystyczną twórczości Larraína jest nietypowa perspektywa, jaką obiera w swoich filmach. Gdy atakuje Pinocheta, robi to przez pryzmat dziwnej historii miłosnej, opowieści o złodziejaszku naśladującym Johna Travoltę albo perypetii pracownika agencji reklamowej, który tworzy medialną kampanię obliczoną na obalenie dyktatora. Debiutancka Fuga (2006) opowiada o popadającym w szaleństwo kompozytorze, zaś akcja El Club (2015) dzieje się w domku na plaży, gdzie odizolowani są księża, którzy „zgrzeszyli”. El Club był nominowany do wielu nagród (m.in. do Złotego Globu) i otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na festiwalu w Berlinie. Ostatnie filmy Larraína, Neruda i Jackie (oba z 2016 roku), także odniosły międzynarodowy sukces – Jackie uzyskała nominacje do Oscara, Złotego Globu i Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych.

 

 

 

Bilety w cenie 20 zł, dostępne w kasie kina Muranów na hasło Przestrzeń jak powietrze.

 

***

19. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu
Dyrektor Artystyczna: Edyta Kozak
Festiwal finansowany przez m.st. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współorganizator: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Patroni medialni: TVP Kultura, Notes Na 6 Tygodni, Miesięcznik „Teatr”, Magazyn „Didaskalia”, „Taniec”, In Your Pocket, e-teatr.pl, teatrologia.info, teatralny.pl

Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia