ENG
A A A
 październik 2020 
Sopot/Terytoria choreografii: Stowarzyszenie Dance [Sic!] Association „Rambert. Tryptyk”

Sopot/Terytoria choreografii: Stowarzyszenie Dance [Sic!] Association „Rambert. Tryptyk”

27 września 2020 - 28 września 2020 | godz. 19:00 | Sopot: Teatr Plaży, ul. Mamuszki 2 | Premiera

Pokaz spektaklu

Marie Rambert, choreografka, tancerka i pedagog rozwinęła talent wielu brytyjskich choreografów oraz tancerzy. Założony przez nią zespół, noszący obecnie nazwę Rambert Dance Company, jest najstarszym profesjonalnym, działającym nieprzerwanie zespołem tańca w Wielkiej Brytanii. Wciąż istnieje także stworzona przez artystkę szkoła – Rambert School of Ballet and Contemporary Dance.

 

Koncepcja przedstawienia Rambert. Tryptyk, inspirowana życiem i twórczością polskiej choreografki Marie Rambert, zwyciężyła w konkursie organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza  i Instytut Muzyki i Tańca w 2019 roku i jest realizowana przez Stowarzyszenie Dance [Sic!] Association. Premiera przedstawienia rozpocznie tegoroczną odsłonę projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy, cyklu prezentującego niezwykłe kobiety, ikony polskiego tańca i ich biografie.

 

Autorkami i pomysłodawczyniami produkcji są Joanna M. Czajkowska (część 1), Małgorzata Dzierżon (część 2) i Anna Akabali (część 3). Każda z części spektaklu Rambert. Tryptyk odnosi się do innego okresu w artystycznej, a także prywatnej  biografii Marie Rambert i może istnieć samodzielnie, jako niezależna całość. Jednak dopiero zestawione razem stanowią pełną, bogatą wypowiedź artystyczną, która z jednej strony cieszy różnorodnością, z drugiej – pokazuje złożoność i przenikanie światów Marie.

 

Sopocka publiczność będzie mogła zobaczyć w Teatrze na Plaży w Sopocie. Poza prezentacją na żywo, produkcja będzie także dostępna online na wybranych platformach i festiwalach branżowych. 


„Pochodząca z Warszawy Marie Rambert wywarła niebagatelny wpływ na popularyzację sztuki tańca w Anglii.  Obok Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej i Yanki Rudzkiej jest jedną z najwybitniejszych artystek awangardy tanecznej XX wieku” mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Projekt Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy jest efektem współpracy Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Lubelskiego Teatru Tańca oraz Art Stations Foundation.

 

Rambert. Tryptyk

Choreografia: Joanna M. Czajkowska (część 1), Małgorzata Dzierżon (część 2), Anna Akabali (część 3)
Taniec: Joanna Nadrowska, Róża Kołoda, Joanna M. Czajkowska, Wiktoria Rudnik, Jacenty Krawczyk, Kalina Porazińska, Artur Grabarczyk, Tomasz Graczyk
Muzyka: Mariusz Noskowiak (część 1), Szymon Brzóska (część 2 i 3)
Wizualizacje: Katarzyna Teresa Turowska
Kostiumy: Alicja Gruca
Światła: Mateusz Gierc

Premiera: 27 i 28 września 2020 Teatr na Plaży w Sopocie

Ze względu na ograniczenia spowodowanymi przez COVID, wstęp tylko z zaproszeniami.

 

Stowarzyszenie Dance [SIC!] Association zrealizowało ten projekt we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Muzyki i Tańca, CK Lublin oraz Teatrem na Plaży, Bałtycką Agencją Artystyczną BART i Gminą Sopot.

 


***

 

Celem projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy jest przypomnienie sylwetek wybitnych artystek awangardy tanecznej XX wieku polskiego pochodzenia – Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej, Marie Rambert i Yanki Rudzkiej. Prekursorkami polskiej awangardy tanecznej były kobiety – ikony historii tańca, propagatorki nowoczesnych idei, myśli i technik. Poza przypomnieniem twórczości i bogatej biografii artystek, w ramach projektu realizowane są działania rekonstrukcyjne, edukacyjne, wspierające międzynarodową wymianę i współpracę środowisk tanecznych. 


W 2018 roku odbyła się pierwsza edycja projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy, którą otworzyła premiera spektaklu Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos. Wykorzystano w nim metodologię pracy Rudzkiej, tworząc współczesną choreografię w odniesieniu do niestylizowanej kultury ludowej. Do udziału w przedstawieniu zaproszono artystów z Polski, Brazylii, Armenii i Gruzji.  W roku 2019 w ramach projektu powstał spektakl Druga natura. Punktem wyjścia dla przedstawienia było życie i twórczość Poli Nireńskiej, polskiej Żydówki, tancerki i choreografki, która, mimo że całe życie była o krok przed nazistami, nigdy nie wymknęła się traumie Holokaustu. Ten rok, tak odmienny ze względu na pandemię i jej konsekwencje, należy do Marii Rambert.

 

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia