ENG
A A A
 październik 2020 

Warszawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”: „Ich dwoje / Dances with sculptures” – pokaz wideo i choreografii

27 września 2020 | godz. 19:00 | Warszawa: Dziedziniec Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20

Akcja performatywna

W ramach programu weekendu zamknięcia wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza odbędzie się pokaz wideo i choreografii Ich dwoje/ Dances with sculptures w wykonaniu Marty Zinserling i Michała Baby Bacińskiego.

 

Cykl rzeźbiarski Ich dwoje Augusta Zamoyskiego stał się źródłem inspiracji do powstania projektu Dances with Scupltures, w ramach którego artysta Piotr Janowczyk konfrontuje współczesnych choreografów, tancerzy oraz osoby uprawiające specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby. Do udziału została zaproszona para zajmująca się ruchem w nurcie Movement: Marta Zinserling i Michał Baba Baciński

 

W czasie pokazu, który odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Literatury, tancerze wykonają układ inspirowany cyklem Ich dwoje z 1919 roku. Zostanie też zaprezentowana instalacja wideo z muzyką Leszka Możdżera i seria fotogramów dokumentujących poszukiwanie form anatomicznych inspirowanych pracami rzeźbiarza zrealizowanych dla Centrum Sztuki Tańca.


Zafascynowany futuryzmem August Zamoyski, realizując cykl pod tytułem Ich dwoje, wielokrotnie powracał do tematu pary splecionej w miłosnej pozie. Figury te zaliczane są do wybitnych przykładów rzeźby awangardowej pierwszej połowy XX wieku. Tłem ich powstania był związek rzeźbiarza z wiedeńską tancerką Ritą Sacchetto. Ich dwoje to świadectwo bliskości artystów ze świata tańca i rzeźby.

 

Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: zapisy@muzeumliteratury.pl. W temacie wiadomości należy wpisać: ICH DWOJE. Liczba miejsc jest ograniczona. Pokaz odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Literatury.

 

Autor wideo i fotogramów: Piotr Janowczyk

Movement: Marta Zinserling, Michał Baba Baciński

Czas trwania: ok. 45 minut

FB: https://www.facebook.com/events/315020133135570/

 

Więcej o wystawie

 

Wersja online wystawy: https://zamoyski.muzeumliteratury.pl/

FB: https://www.facebook.com/events/1323198548028883/

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia