ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Warszawa: Sztuka Nowa „LAST” – reż. Dawid Żakowski

8 października 2020 - 11 października 2020 | godz. 20:00 | Warszawa: BWA Warszawa, Galeria Monopol, ul. Marszałkowska 34/50

Pokaz spektaklu

Z okazji 100. rocznicy ostatniego tańca Niżyńskiego tancerze, choreografowie, kompozytorzy i artyści wizualni stworzyli wielopoziomowy portret tancerza wszech czasów.

 

„Zatańczę dla Was wojnę. Wojnę, za którą jesteście odpowiedzialni” – te słowa padły 19 stycznia 1919 roku w szwajcarskim Sankt Moritz, kiedy po raz ostatni wystąpił przed publicznością. LAST zabiera widzów w podróż po przestrzeniach zakodowanych w Dzienniku tancerza: Negacji, Nieśmiertelności, Wojny i Dualizmu.

 

„Niżyński to moja osobista obsesja, w której odnajduję wiele aktualnych kontekstów. Dziś obserwując ruchy społeczne nawołujące do rewolucji ekologicznej i systemowej oraz ruchy poszukujące współczesnej duchowości, mam poczucie zapętlenia czasowego. Te same postulaty, które dziś wynoszone są na ulice podczas protestów i mocno rezonują w przestrzeni społecznej, pojawiły się już sto lat temu w Dzienniku Niżyńskiego. Wszyscy czujemy potrzebę zmiany. Sto lat temu te przemiany dokonały się poprze agresję, totalitaryzm i radykalizm. My, szukając empatii w laboratoryjnych warunkach, chcemy dać widzowi szansę na dokonanie wyboru” – mówi Dawid Żakowski, reżyser i autor wydarzenia.

 

Koncepcja i reżyseria: Dawid Żakowski

Producent kreatywny: Zofia Urszula Komasa

Choreografia: Kat Rampackova (SK), Martin Talaga (CZ), Ewelina Sobieraj (PL)

Performerzy: Wojciech Grudziński, Borys Jaźnicki, Piotr Polak, Maciej Tomaszewski, Emil Wesołowski

Muzyka: Mary Komasa, Teoniki Rożynek, Balazs Varnai (HU), Kasai i Iliaster

Wideo: Luke Jascz (PL), Kristof Szabo (HU)

Światło i przestrzeń: Israel Lopez

Produkcja: Iwa Ostrowska, Sztuka Nowa

 

Czas trwania: 2 godz. 30 min

 

Bilety dostępne na: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/sztuka-nowa,939/last,12758?eventId=190277

 

Projekt dofinansowany z budżetu M. St. Warszawa.

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia