ENG
A A A
 maj 2021 
Festiwal Zawirowania

Warszawa/XVI Międzynarodowy Festiwal Tańca ZAWIROWANIA: Agnieszka Kryst „Łuczniczki”, Lukas Karvelis „Blank Spots”

7 listopada 2020 | godz. 19:00 | Warszawa: Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15 (tuż przy Metrze Służew)

Pokaz spektaklu

W ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA jednego wieczoru zostaną pokazane dwa spektakle – Łuczniczki Agnieszki Kryst oraz Blank Spots Lukasa Karvelisa.

 

Agnieszka Kryst Łuczniczki

 

Łuczniczki to performans ruchowy inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepckego z 1908 roku znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji. W Łuczniczkach finalny kształt rzeźb poddany zostaje dekonstrukcji, a produkcja napięcia w ciele staje się metodą wytwarzania i burzenia formy ruchowej. Kryst i Sikora oddają Łuczniczkom swoje ciała, twarze i głosy. Wdzierają się pod powierzchnię symbolu, uruchamiają go i nadają mu siłę sprawczą. Eksplorując tematykę kobiecego doświadczenia w sztuce i fizyczność emocji, projektują tożsamość rozczłonkowaną, poddaną ciągłej transformacji i ucieleśnioną.

 

ŁUCZNICZKI. Muza jako katalizator twórczości.

ŁUCZNICZKI. Statyczny obraz rzeźbiarski jako obiekt kontemplacji.

ŁUCZNICZKI. Napięcie jako środek aktywizacji ciała.

ŁUCZNICZKI. Drżenie ciała jako strategia emancypacyjna.

 

Koncept i choreografia: Agnieszka Kryst

Kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst i Katarzyna Sikora

Dramaturgia: Anka Herbut

Muzyka: Kamil Tuszyński

Bębny: Arman Galstyan

Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznych galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy.

Kuratorka rezydencji: Danka Milewska

 

Agnieszka Kryst – tancerka i choreografka. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Choreografii i Teorii Tańca. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2013/Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Laureatka programu GPS/Global Practice Sharing w Nowym Jorku realizowanego przez Movement Research, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Art Stations Foundation. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z: Juanem Domìnguezem Rojo, Noą Shadur i Konradem Smoleńskim, Małgorzatą Haduch, Sjoerdem Vreugdenhilem, Martą Ziółek, Pawłem Sakowiczem, Joanną Leśnierowską i Januszem Orlikiem czy z Rebecką Lazier, w której spektaklu There might be others występowała w Polsce i Nowym Jorku. Finalistka festiwalu-konkursu choreograficznego New Europe Festival 2013 w Pradze. W 2015 roku została rezydentką programu Solo Projekt Plus, w ramach którego stworzyła pracę solową Partytura (A Score). Beneficjentka rezydencji artystycznej 2017 w galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy, w trakcie której stworzyła pracę Łuczniczki. Autorka pracy Topologia pożądania (2019), której premiera miała miejsce w warszawskiej Zachęcie. Jest członkinią grupy Centrum w Ruchu, przestrzeni sztuk performatywnych w Warszawie.

 

 

Lukas Karvelis Blank Spots

 

Blank Spots to spektakl solowy poruszający temat tożsamości indywidualnej i zbiorowej. Spektakl składa się z dwóch części, które przeciwstawiają się sobie, a jednocześnie się uzupełniają. W pierwszej części pojawia się moje alter ego – Trisha, jednostka wulgarna i ekstrawagancka, która ciągle się przeobraża. Druga część inspirowana jest litewskim folklorem i archetypami. Jest to analiza tożsamości zbiorowej, którą często uznajemy za daną. W jakim stopniu to ja decyduję o sobie, a w jakim stopniu jestem tylko bytem – produktem kontekstu indywidualnego i zbiorowego?

 

Lukas Karvelis to litewski artysta młodego pokolenia, który zyskał dużą popularność dzięki swoim występom pełnym wrażliwości, delikatności i śmiałości, a także dzięki swej charyzmie. Jego taniec to wyjątkowe i niebywale osobliwe zjawisko o indywidualnym stylu. W 2019 roku ukończył Codarts University for the Arts. Ma wykształcenie akademickie, ale stara się też bliżej poznawać tańce uliczne czy voguing. Wszystkie te style wykorzystuje w swoich badaniach tanecznych. Jako tancerz współpracował z teatrem Korzo oraz z Dansateliers. Solo Blank Spots wystawiał w wielu miastach w Europie, Brazylii, Turcji i Izraelu. Lukas interesuje się różnymi formami sztuki i lubi eksperymentować z interdyscyplinarnością. Ma na swoim koncie współpracę z wieloma reżyserami, muzykami czy performerami.

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia