ENG
A A A
 maj 2021 
Fot. Ch. Zieliński

Łódź/Teatr Wielki: „Ziemia obiecana” – chor. Gray Veredon

20 lutego 2021 - 21 lutego 2021 | godz. 18:00 | Teatr Wielki w Łodzi | Łódź

Pokaz spektaklu

Ziemia obiecana to niezwykły spektakl baletowy. W 1999 roku Gray Veredon, brytyjski choreograf zafascynowany dziejami miasta, stworzył jedyne w swoim rodzaju widowisko. Choreograf spojrzał na losy miasta, jego mieszkańców i rozwój stosunków społecznych na przełomie XIX i XX wieku – z własnej, nieco odmiennej perspektywy, a swoją realizację zadedykował Łodzi, z całą jej przeszłością i teraźniejszością.

 

Spektakl powstał z inspiracji powieścią Władysława Reymonta i jej ekranizacją, zrealizowaną przez Andrzeja Wajdę. Tak jak w powieści – akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Trzej przyjaciele, Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt postanawiają osiąść w Łodzi i założyć fabrykę bawełny.Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.

 

Inscenizacja, choreografia, opracowanie muzyczne: Gray Veredon

Muzyka: Franz von Suppé i Michael Nyman

Scenografia: Irena Biegańska

Autor wznowienia: Anna Krzyśków

Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski

Reżyser filmu video: Jarosław Marszewski

Kierownik baletu: Marek Zajączkowski

Asystent choreografa: Anna Fronczek-Lewandowska

Asystenci scenografa: Elżbieta Solec-Błaszczyk, Wanda Zalasa

Pedagog baletu: Anna Fronczek

Inspicjenci: Anna Krzemińska

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia