ENG
A A A
 czerwiec 2021 

Lublin/Polska Sieć Tańca 2020/21: Kielecki Teatr Tańca „Intercepted/Przechwycone” – chor. Wojciech Mochniej, „Carme(n)love” – chor. Małgorzata Ziółkowska

2 czerwca 2021 | godz. 18:00 | Lublin: Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1, Sala Operowa

Pokaz spektaklu

W ramach Polskiej Sieci Tańca 2020/21 jednego wieczoru odbędzie się pokaz dwóch spektakli Kieleckiego Teatru Tańca: Intercepted/Przechwycone w choreografii Wojciecha Mochnieja i Carme(n)love w choreografii Małgorzaty Ziółkowskiej.

 

Choreografia Intercepted/Przechwycone została zbudowana w oparciu o techniki tańca współczesnego charakterystyczne dla stylu W&M Physical Theatre/ Wojciecha Mochnieja.

 

Przechwycone w drodze do celu …

 

Spektakl porusza temat spełnienia, samorealizacji, drogi do celu jakim są nasze marzenia, idee, pasje. Jak zachować indywidualność i swoje potrzeby na ścieżce do spełnienia wobec przeciwności losu, presji, oczekiwań, relacji, sytuacji, historii, zbiegów okoliczności, które  przechwytują nas w drodze do celu, kierując na inne tory. Choreograf stawia pytanie: czy Ty jesteś w stanie wytrwać w dążeniu do marzeń i pasji? Czy mimo przeciwności losu wracasz na swoją indywidualną trasę czy też dajesz się przechwycić?

 

Pierwszą inspiracją choreografa był hokej, najszybsza gra zespołowa, i jej nieprzewidywalność po przechwyceniu krążka. Obrazami choreograficznymi przedstawiona jest determinacja postaci, które mają poczucie własnej wartości i nie dają się przechwycić, ale także siła masy, mainstreamu, która wciąga słabsze, niezdecydowane jednostki. Kompozycja choreograficzna pozwoliła zaprezentować koloryt i dualność osobowości. Pokazuje proces wchodzenia w relacje w tłumie, z masą ludzi, z uważnością, by nie utracić siebie, swoich celów, marzeń, idei i pasji - choć trudno, warto wytrwać!

 

Choreografia: Wojciech Mochniej

Muzyka: Wojciech Frycz

Scenografia: Maciej Miernik

Światło: Grzegorz Pańtak

Kostiumy: Aleksandra Machnik

Artyści: Małgorzata Boruń, Arkadia Dziarmaga, Alicja Horwath-Maksymow, Małgorzata Kowalska, Pamela Paprota, Joanna Polowczyk, Marta Rolska, Marta Starostecka, Bartłomiej Banasiak, Szymon Pacholec, Dawid Pieróg, Tomasz Słomka, Aleksander Staniszewski, Mateusz Wróblewski, Kamil Zdańkowski

Premiera: 25 kwietnia 2019

Produkcja: Kielecki Teatr Tańca oraz Instytut Muzyki i Tańca

 

Czas trwania: 40 minut

 

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019.

 

Wojciech Mochniej – tancerz, choreograf, pedagog. W latach 1991-94 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. Od 1995 roku jest wykładowcą na wydziale tańca w School of Creative and Performing Arts na Uniwersytecie w Calgary (Kanada). Brał udział w produkcjach Alpo Aaltokoskiego (Finlandia), Avi Kaisera (Belgia/ Izrael), Pauli Ross, Davidy Monk, Tani Alvarado oraz Peggy Baker (Kanada). Jako artysta improwizujący doskonalił swoje umiejętności oraz

współpracował z wybitnymi improwizatorami.

 

Carme(n)love to autorska interpretacja opery Carmen Georges Bizeta. Opowieść o prawdziwej femme fatale… Złej, okrutnej, nieszczęśliwej, wolnej… O kobiecie targanej różnymi uczuciami: złością, nienawiścią a jednocześnie miłością i ogromnym pożądaniem. Czy Carmen znała prawdziwą miłość, czy potrafiła kochać? Czy jest postacią zupełnie negatywną? Każda kobieta ma coś z Carmen. Dla mnie jest ona kwintesencją kobiecości. Dlaczego źle skończyła? Być może nie umiała się odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości? Być może miłość, której tak pragnęła, nie zaspokoiła jej duszy. Najdoskonalej opisuje ten typ kobiety Charles Baudelaire w Kwiatach zła, przedstawiając ją jako demona, ofiarę rzeczywistości, wielki umysł, poszukiwaczkę nieskończoności, istotę wypełnioną krzykiem i płaczem. Taka będzie moja Carme(n)love. Carmen żyje w każdej z nas, być może narodzi się na nowo.”

Małgorzata Ziółkowska

 

Choreografia: Małgorzata Ziółkowska

Muzyka: Rodin Shchedrin, Georges Bizet, Wadeiko Matsuriza, Eric Varzon Morel, Soha

Kostiumy: Małgorzata Ziółkowska, Jolanta Dudek, Małgorzata Sasak

Scenografia: Jaśmina Parkita

Reżyseria światła: Grzegorz Pańtak

Projekcje: Grzegorz Kaczmarczyk

Udział w wideo: Alicja Horwath- Maksymow, Michał Ośka, Mila Łącka (dziecko)

Obsada: Alicja Horwath-Maksymow (Carmen), Joanna Polowczyk, Mateusz Wróblewski, Tomasz Słomka, Małgorzata Boruń, Arkadia Dziarmaga, Małgorzata Kowalska, Pamela Paprota, Marta Rolska, Marta Starostecka, Bartłomiej Banasiak, Szymon Pacholec, Dawid Pieróg, Aleksander Staniszewski, Kamil Zdańkowski

Premiera: 2 lutego 2018

Produkcja: Kielecki Teatr Tańca

 

Czas trwania: 30 minut

 

Małgorzata Ziółkowska – kierowniczka baletu Kieleckim Teatrze Tańca, tancerka solistka, pedagog tańca, choreografka. Od 2001 roku tancerka Kieleckiego Teatru Tańca. W 2004 roku uzyskała tytuł zawodowego tancerza w Związku Artystów Scen Polskich. Jako solistka Kieleckiego Teatru Tańca występowała na wielu scenach polskich, m.in. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, oraz na scenach zagranicznych.

 

***

 

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. 

 

Aktualny sezon Sieci, z uwagi na pandemię, został rozciągnięty na dwa lata. PST 2020/21 tworzy 14 Partnerów, prezentujących 11 spektakli tanecznych z udziałem niemal 100 artystów. Wszystkie sieciowe pokazy, które ze względu na zamknięcie teatrów dla publiczności lub skutki COVID-19 nie mogły się odbyć w 2020 roku, zostały przeniesione na rok 2021, do końca którego planowych jest ponad 50 pokazów w całym kraju, z poszanowaniem obostrzeń i aktualnych wytycznych.Więcej: www.pst.info.pl

 

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Instytutu Muzyki i Tańca.

Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

 

 Polska Sieć Tańca 2020 papeteria (miniaturka)

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia