ENG
A A A
 lipiec 2021 
Warszawa/Nowy Teatr/„Poszerzanie pola”: Wojciech Grudziński „Dance Mom”

Warszawa/Nowy Teatr/„Poszerzanie pola”: Wojciech Grudziński „Dance Mom”

6 lipca 2021 - 7 lipca 2021 | godz. 20:00 | Warszawa: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

Pokaz spektaklu

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Nowy Teatr w Warszawie zapraszają na spektakl Wojciecha Grudzińskiego Dance Mom.

 

Tytuł spektaklu jest parafrazą nazwy amerykańskiego reality show Dance Moms, którego fabuła koncentruje się na tańczących dzieciach i zachowaniach matek obserwujących konkurujące pociechy. Związek matki i dziecka jest chyba najbardziej intymną formą więzi – jednocześnie uniwersalną i trwałą. Dlatego twórcy spektaklu próbują odtworzyć ją w innych relacjach: patchworkowych rodzinach, queerowych domach czy grupach plemiennych. Każda odwołuje się do figury strażniczki domowego ogniska, z którą nie sposób się rozstać. 

 

W relacji matka-dziecko dominuje fenomen cielesnego pokrewieństwa wykraczającego poza sferę prywatną i stającego się politycznym manifestem. Polityczna jest nie tylko kobiecość postrzegana przez pryzmat macierzyństwa, ale także figura kobiety w wieku poreprodukcyjnym, która jest permanentnie wymazywana z kultury patriarchalnej. Pragnienie i ciało matki stają się niewidoczne, ustępując miejsca życiu dziecka.

 

Dance Mom Wojciecha Grudzińskiego wychowana na warszawskim Mokotowie córka wojskowego i księgowej, skrupulatna i wrażliwa ekonomistka z czterdziestoletnim stażem pracy zatańczy z trójką artystów, w tym z własnym synem. Historie rodzinne i motywy autobiograficzne przywoływane w trakcie spektaklu posłużą za kanwę opowieści o fenomenie matki i syna, bogini i bożka, cząstki oddzielającej się od całości, początku i końca, tego co świadome i nieuświadomione, młode i stare. W spektaklu przywołane zostaną żywioły, z których składa się życie, artyści sięgną do źródeł płodności, by spojrzeć na umykający czas, z relacji matki i syna wysnują pierwszą opowieść – komiczną, trywialną i niesamowitą, cudowną i pożyteczną, mądrą i głupią.

 

W ich „odmieńczej” rodzinie ciała nieodpowiednie i niedopasowane nie istnieją. Nie ma granic dla performatywnej wolności, nie ma wstydu, żenady, przegięcia; jest tylko udrożnianie kanałów – zupełnie jak w trakcie rodzenia. Pomyłka w tańcu stała się elementem choreografii, a kanon piękna został całkowicie uwolniony od społecznych rygorów i kulturowych konwencji. Dance Mom to celebracja pokrewieństwa i taniec pochodnych ciał; taniec macierzyństwa bez dzieci i dzieci bez matek; mężczyzn, którzy chcą być matkami i matek, które chcą być dziećmi. Zanurzenie świata na powrót w baśni, w pieśni, canzonie i balladzie. Opera w warszawskim M4. To również pochwała dziedzictwa choreografek, które nazywamy matkami tańca i o których nie sposób zapomnieć.

 

Pamiętacie mit o sprośnej Baubo, która rozbawiła zrozpaczoną po stracie córki Demeter?

 

I was born to make you happy (Britney Spears).

 

Koncepcja, choreografia: Wojciech Grudziński

Kreacja, taniec: Ewa Dziarnowska, Ewa Grudzińska, Wojciech Grudziński, Michał Sławecki

Kontratenor: Michał Sławecki

Dramaturgia: Joanna Ostrowska, Paweł Soszyński

Kostiumy: Marta Szypulska

Przestrzeń: Wojciech Grudziński, Marta Szypulska

Muzyka: Wojtek Blecharz

Reżyseria Światła: Aleksandr Prowaliński

Obraz: Jan Możdżyński

Zdjęcia: Bartosz Zalewski

Grafika: Maciej Bychowski

Konsultacje Flamenco: Małgorzata Matuszewska

Kierowniczka produkcji: Olga Drygas

 

Specjalne podziękowania dla Domu Kultury Kadr za udostępnienie przestrzeni do sesji zdjęciowej.

 

Spektakl koprodukowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Nowy Teatr.

 

Partnerem produkcji są Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie oraz Komuna/Warszawa.

 

Spektakl powstał w ramach Poszerzania pola – programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska.

 

ludzie tańca

 

instytucje

 

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia