ENG
A A A
 czerwiec 2021 
"Peer Gynt", plakat

Kielce: Kielecki Teatr Tańca „Peer Gynt” – chor. Zuzanna Dinter-Markowska

11 czerwca 2021 | godz. 18:00 | Kielecki Teatr Tańca | Kielce | Premiera

Spektakl

W piątek 11 czerwca Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premierę spektaklu „Peer Gynt” w choreografii Zuzanny Dinter-Markowskiej. Następny pokaz odbędzie się 12 czerwca. Libretto tego baletu współczesnego oparte jest na dramacie filozoficznym Henryka Ibsena. Utwór napisany wierszem został po raz pierwszy wystawiony na deskach teatru w 1876 roku w Oslo. Dramat porusza problem dualizmu człowieka, jego duchowej i cielesnej postaci. W Peer Gynt padają pytania uniwersalne: Co znaczy być sobą? Gdzie znajduje się granica rzeczywistości w subiektywnym odczuciu? Czy warto zapatrzeć się w samego siebie? Jak znaleźć równowagę pomiędzy cielesnością i duchowością? Cała egzystencja tytułowego bohatera  okaże się poszukiwaniem odpowiedzi. Sama rozwiązanie okaże się z kolei zbyt trudne dla Peer Gynta. Wyzwoleniem i odpowiedzią jest miłość. Dramat napisany wierszem nosi silne cechy literatury romantycznej: orientalizm, elementy folkloru norweskiego, postaci świata fantastycznego.

Peer Gynt - tytułowy bohater dramatu to niepokorny i egoistyczny młody mężczyzna. Bezgraniczna wyobraźnia i mania wielkości predestynują całe jego życie. Imaginacje często prowadzą go w świat nierealny, a starcie z rzeczywistością staje się klęską. Odrzuca szczerą miłość, dopuszcza się zdrady i cudzołóstwa, obcuje z postaciami nierealnymi, stacza się stopniowo na dno. Przed śmiercią i zatraceniem ratuje go czysta miłość, którą zranił i zawiódł. Siła tego uczucia wyzwala Peer Gynta.

O twórcach:

 

Zuzanna Dinter-Markowska - tancerka, pedagog tańca, choreograf. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Ukończyła Wydział Choreografii i Teorii Tańca w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, także Wydział Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Jako tancerka najdłużej związana była z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Brała udział w ponad 30 premierach na scenie Teatru Muzycznego. Od 2016 roku pracuje jako pedagog i choreograf  w łódzkiej Akademii Muzycznej. Jest współautorką biografii Henryka Rutkowskiego – pedagoga i choreografa, wydanej w 2018 roku. W roku 2015 została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej
Jako choreograf debiutowała etiudą dyplomową Rene i Georgette, nagrodzoną w konkursie choreograficznym Warszawskiej Platformy Tańca. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie zrealizowała choreografię do spektakli: Czy można w taką noc zakochać się, Krainy uśmiechu, Czajkowski. Taniec miłości. Związana z niezależnymi artystami zrealizowała choreografię do wodewilu Hotelik Demode oraz dramatu Przed sklepem jubilera.

 

Na zamówienie autora dramatu, Edward Grieg, kompozytor norweski, napisał muzykę do wybranych scen dramatu w 1875 roku. Do dzisiaj bardzo popularna jest dwuczęściowa suita pod tym samym tytułem. Szeroko znane utwory zawarte w dwóch suitach czynią warstwę muzyczną bardzo atrakcyjną dla widza. Muzyka nosi silne znamiona muzyki romantycznej, posiada nawiązania do norweskiego folkloru, także wątki orientalne oraz baśniowe. Całość dzieła to 26 utworów. Na potrzeby inscenizacji spektaklu poszczególne utwory zostały usunięte oraz  zostały wprowadzone niewielkie zmiany w kolejności utworów.

 

Kiedy Ibsen poprosił kompozytora o napisanie muzyki, ten zgodził się niechętnie. Peer Gynt  postępuje powoli i nie ma możliwości ukończenia go do jesieni. To bardzo skomplikowany temat do opracowania - pisał do swojego przyjaciela w 1874 roku. Żona kompozytora pisała o nim: Im bardziej jego umysł przenika potężnym wierszem, on nabiera pewności, że jest właściwym twórcą tego czarownego i przenikniętego duchem norweskim dzieła. Premiera w 1876 roku stała się triumfalnym sukcesem.

Spektakl Kieleckiego Teatru Tańca wystawiony jest w odniesieniu do nagrania w wykonaniu Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Filharmonii w Oslo pod dyrekcją Per Dreier.

 

Peer Gynt

11 czerwca, godz. 18.00

Duża scena Kieleckiego Teatru Tańca

Rezerwacja biletów: 41 367 67 12

Cena: 30, 40, 55, 65 zł

 

Choreografia: Zuzanna Dinter-Markowska

Libretto według dramatu: Henryka Ibsena Gynt

Muzyka: Edward Grieg

Kostiumy, scenografia: Magdalena Mucha

Reżyseria światła: Grzegorz Pańtak

 

Następny spektakl 12 czerwca godz. 18.00.

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia