ENG
A A A
 lipiec 2021 
"Sól ziemi czarnej", plakat

Bytom/Opera Śląska: „Sól ziemi czarnej” – chor. Artur Żymełka

9 lipca 2021 | godz. 21:30 | Lądek - Zdrój: Amfiteatr, ul. Orla 7, scena główna

Spektakl

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na spektakl baletowy Sól ziemi czarnej, na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Oparte na tradycji, nowoczesne w wyrazie przedstawienie składa hołd bohaterom oraz jest szansą na przybliżenie tematu powstań śląskich kolejnym pokoleniom.

 

Tkankę muzyczną spektaklu tworzy bogaty dorobek śląskich kompozytorów. Zabrzmi poważna, sakralna, filmowa i ludowa muzyka Wojciecha Kilara, Michała Spisaka, Stefana Kisielewskiego, Bolesława Szabelskiego, kameralna i symfoniczna muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego z poruszającą trzecią częścią Symfonii Pieśni Żałobnych i pieśnią Kajze mi sie podzioł mój synocek miły.

 

Dzieło Kutza, mający swoją premierę w 1969 roku odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się państwa. Film nosi cechy ballady – łączy realizm z baśniową fikcją. Spektakl korzysta z tych malarskich i poetyckich obrazów, śląskiego języka i piosenek oraz ludowej stylistyki. 

 

Przedstawienie nawiązuje do estetyki obrazu Kutza – wplata elementy folkloru, groteskę, rubaszność w złożony język choreograficznej wypowiedzi. Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczną dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Ascetyczna scenografia, multimedialne projekcje oraz symboliczne rekwizyty uzupełniają metaforyczny przekaz płynący z filmu.

 

W obliczu 100. rocznicy Powstań Śląskich stworzenie spektaklu opartego na ikonie polskiej filmografii staje się zasadne dla upamiętnienia obrazu Kutza i historii. Nowoczesny spektakl baletowy jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom – mówi reżyser i choreograf spektaklu Artur Żymełka.

 

Przedsięwzięcie powstało przy pomocy dofinansowania ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Twórcy:

 

Kierownictwo muzyczne: Maciej Tomasiewicz

Reżyseria i choreografia: Artur Żymełka

Scenografia: Martyna Kander

Kostiumy: Małgorzata Słoniowska

Wizualizacje: Jagoda Chalcińska

Realizacja świateł: Karolina Gębska

Współpraca muzyczna: Jan Stańczyk

Kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik

Kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla

Asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak

Pedagog baletu: Kazimierz Cieśla

Inspektor baletu: Ewa Czampiel- Matura

Pianista baletu: Natalia Myślewicz

Muzyka:  Wojciech Kilar,  Henryk Mikołaj Górecki, Michał Spisak, Michał Kondracki, Stefan Kisielewski, Bolesław Szabelski 

 

Obsada:

 

Matka/kobieta w szarości: Mitsuki Noda/Ai Okuno

Kobieta w czerwieni: Michalina Drozdowska/ Monika Latusek 

Sanitariuszka/kobieta w bieli: Ai  Okuno/ Michalina Drozdowska

Mężczyzna w czerni: Douglas de Oliveira Ferreira/Keisuke Sakai

Gabriel Basista, najmłodszy brat: Karl Picuira-de Pimodan/Karol Pluszczewicz

Porucznik Stefan Sowiński: Keisuke Sakai/ Karol Pluszczewicz

Kobiety w czerni: Ellen Bremer, Dominika Woszek/ Christina Janusz, Małgorzata Timofiejew

Ojciec: Paweł Kranz

Kobieta w żółtym: Kurara Ushizaka/Monika Latusek

Zespół: Bremer Ellen, Drozdowska Michalina,  Guarnieri Sara, Thais Henrique Rocha Thais, Janusz Christina, Kmiecik – Sokalla Anna, Kranz Paweł,  Kubacka- Werner Sylwia, Lach Aleksandra, Latusek Monika, Liszczyk Maja, Nalepa Katarzyna, Noda Mitsuki, Nowacki Patryk, Ai Okuno, Picuira –de Pimodan Karl, Pluszczewicz Karol, Sakai Keisuke, Szczygieł Krzysztof, Timofiejew Małgorzata, Ushizaka Kurara, Woszek Dominika

Sopran: Gabriela Gołaszewska, Ewelina Szybilska

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia