ENG
A A A
 lipiec 2021 
„W moim początku jest mój kres”

Lublin/Lubelski Teatr Tańca: „W moim początku jest mój kres” – reż. Joanna Lewicka

26 czerwca 2021 | godz. 19:00 | Lubelski Teatr Tańca | Lublin | Premiera

Spektakl

Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca W moim początku jest mój kres inspirowany twórczością T. S. Eliota. Przedstawienie w reżyserii Joanny Lewickiej zostało stworzone w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin. 

 

Z czego powstaliśmy? Od kogo się wywodzimy?  Kim, czym się staniemy za kilkadziesiąt lat? Wydaje się to oczywiste, ale kiedy o to pytamy, gubimy się w odpowiedziach. Szukamy ich poprzez badanie granic, odczuwanie własnych ograniczeń,  kult młodości i idealnego ciała, nakręcanie spirali wirtuozerii i sprawności fizycznej. Ale to, co minęło, już nie istnieje, a to, co będzie, jeszcze nie nadeszło. Wszystko, co naprawdę jest – jest teraz. Gdzie w takim razie jest przeszłość i przyszłość? Ciało, umysł zmieniają się, nadchodzi strach, lęk przed pustką, wielkie piękno starości. Piękno, którego obiektywnie nie ma, ale które jest w nas, w naszych umysłach: przeszłość pozostaje w naszej pamięci, a przyszłość w naszym oczekiwaniu. Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca rozgrywa się w tym stanie pomiędzy pamiętaniem i zapominaniem, lękiem i nadzieją. Chce być wspomnieniem i przyszłym rozczarowaniem lub spełnieniem jednocześnie, jak w Czterech kwartetach T. S. Eliota. 

 

Ten wielokodowy spektakl, jest też spotkaniem twórców różnych dziedzin, z różnych miejsc, o różnym pochodzeniu i różnym wieku. Pyta o nasz wspólny ale też indywidualny stosunek do przeszłości i do tego, co ma nadejść. Jest próbą zabawy w popadanie w nostalgię, pogrążanie się w stare dobre i złe czasy ale również wyrazem lęku przed starością i śmiercią, czy oczekiwaniem szczęścia i tego najważniejszego momentu artystycznego, którego zawsze próbowaliśmy doświadczyć. 

 

Rodzaj ludzki 

Rzeczywistości nazbyt wiele znieść nie może.

Czas przeszły i czas przyszły

To, co być mogło, i to, co było

Jeden wskazujący kres, który zawsze jest obecny.

 

T. S. Eliot 

 

Obsada: Ryszard Kalinowski, Beata Mysiak, Anna Żak i goście

Reżyseria/ Scenariusz: Joanna Lewicka

Multimedia/ Scenografia: Aleksander Janas

Kostiumy: Marta Góźdź

Maski: Monika Zadurska - Bielak, Tomasz Bielak

Chór i kompozycja: Tomasz Krzyżanowski

Głos: Sean Palmer

Światła: Aleksander Janas / Grzegorz Polak

Ruch: Zespół Lubelskiego Teatru Tańca we współpracy z reżyserką

Produkcja: Anna Kalita, Konrad Kurowski

Wsparcie finansowe: Centrum Kultury w Lublinie, Przestrzenie Sztuki Lublin

 

Program Przestrzenie Sztuki Lublin jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia