ENG
A A A
 lipiec 2021 
Projekt plakatu do premiery „Świecie dziwny / Coming together”: Agata Pełechaty na podstawie zdjęcia Ewy Podleckiej

Szczecin/Opera na Zamku: „Świecie dziwny / Coming together” – chor. Robert Glumbek, Kevin O’Day

23 października 2021 | godz. 19:00 | Opera na Zamku w Szczecinie: Zespół baletowy | 70-540 Szczecin

Spektakl

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na dwuczęściowy spektakl baletowy Świecie dziwny / Coming together w choreografii wybitnych artystów: Roberta Glumbka i Kevina O’Daya. Przedstawienie powstało do muzyki i słów piosenek Ewy Demarczyk, Marka Grechuty, Czesława Niemena i Frederica Rzewskiego.

 

O spektaklu Świecie dziwny / Coming together

 

Wszyscy znamy te teksty, jest w nich taka siła, moc. Utwór „Dziwny jest ten świat”, w którym mowa o tym, jak człowiekiem gardzi człowiek, można uznać jako kwintesencję tego, co obserwujemy na świecie (…) Zamknąłem ludzi w jednym pomieszczeniu. Zwykłych, normalnie ubranych... Niczym specjalnie się nie wyróżniają. Scenografia też jest dość oszczędna, bo chcę skupić się na międzyludzkich relacjach – ale zawiera sporo symboli. (…) Chciałbym, żeby wszystko skończyło się dobrze. Taką też mam nadzieję. Że wyjdziemy kiedyś  z konfliktów, dojrzejemy do akceptacji. Że ludzi dobrej woli jest więcej – jak śpiewał Niemen. Jestem idealistą. Wierzę w ludzi. Żyję na co dzień w Kanadzie, w kraju, w którym doszło do wielkich zmian. Każdy człowiek jest tam sobą, tym, kim chce być. Bez strachu wychodzi na ulicę, nie boi się, że coś złego go spotka za odmienność. Zatem tak, jest możliwe, że się zmienimy. W taki świat wierzę. Mam nadzieję, że uda mi się tym spektaklem dołożyć do tego swoją małą cegiełkę.

 

Fragmenty wywiadu z choreografem Robertem Glumbkiem.

 

Muzyka:

Pocałunki – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Pawlikowska-Jasnorzewska / Karuzela z Madonnami – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. M. Białoszewski / Grande Valse Brillante – wyk. E. Demarczyk, muz. Z. Konieczny, sł. J. Tuwim / Niepewność – wyk. M. Grechuta, muz. J. Pawluśkiewicz, sł. A. Mickiewicz / Ocalić od zapomnienia, wyk. i muz. M. Grechuta, sł. K.I. Gałczyński / Dziwny jest ten świat – wyk., muz. i sł. Cz. Niemen / Baw się w ciuciubabkę – wyk. i muz. Cz. Niemen, sł. F. Walicki / Obok nas – wyk. Cz. Niemen, muz. W.S. Piętowski, sł. J. Odrowąż-Wiśniewski / Niepotrzebni – wyk. Cz. Niemen, muz. M.J. Zimiński, sł. M.P. Gaszyński

 

Projekt Coming Together opiera się na koncepcji dotyczącej realnego poczucia wspólnoty. Naszym zadaniem jest akceptacja faktu, iż jesteśmy częścią pewnej grupy. Czasem ludziom łatwo jest być razem, a czasem okazuje się to niemożliwe. Są osoby, z którymi nawiązujemy relacje lekko i bez trudu, ale spotykamy także ludzi, z którymi nie znajdujemy wspólnego języka. Współdziałanie nie zawsze się udaje. Wiemy jednak, że dążenie do zjednoczenia pozostaje najwyższą ludzką wartością. Ponadto, tworząc spektakl, pracujemy m.in. nad utworem Amerykanina o polskich korzeniach, sami będąc kreatywnymi przedstawicielami obu kultur: amerykańskiej i polskiej. Choreograficznie bazujemy zarówno na estetyce baletu współczesnego, jak i klasycznego. Nacisk na zróżnicowanie stylów tanecznych to zasługa samych tancerzy. Ta współpraca bardzo nas do siebie zbliżyła. Był to proces niezwykle osobisty zarówno dla choreografów, jak i dla tancerzy.

 

Fragment wypowiedzi choreografa Kevina O’Daya.

 

Coming Together i Attica to utwory skomponowane przez Frederica Rzewskiego. Wydane w 1974 roku, pozostają ponadczasowe. Poddawane są różnorodnym interpretacjom — zarówno muzycznym, jak i tanecznym. Opera na Zamku także podejmuje próbę przybliżenia publiczności tych przełomowych dzieł sztuki awangardowej, tłumacząc libretto na język polski (za zgodą kompozytora) po raz pierwszy w historii.

 

Muzyka:

Coming Together, Attica – muz. Frederic Rzewski

 

Realizatorzy:

 

Inscenizacja i choreografia:          

Świecie dziwny: Robert Glumbek

Coming Together: Kevin O’Day

Kierownictwo muzyczne Coming Together: Jerzy Wołosiuk

Scenografia i kostiumy: Tijana Jovanović

Reżyseria świateł: Dawid Karolak

 

Obsada:              

 

Świecie dziwny 

Nadine De Lumé / Stéphanie Nabet

Aleksandra Głogowska / Aleksandra Januszak

Emma McBeth / Nayu Hata

Viridiana Hernandez Martinez / Chiara Belloni

Julia Safin / Olga Kuźmina-Pietkiewicz

Andrzej Śmiałek / Roger Bernad

Jeppe Jakobsen / Piotr Nowak

Pedro Rizzi Maciel / Yu Yamani

Paweł Wdówka / Patryk Kowalski

 

Coming Together            

Chiara Belloni / Emma McBeth

Nayu Hata / Julia Safin

Aleksandra Januszak / Aleksandra Głogowska

Olga Kuźmina-Pietkiewicz / Nadine De Lumé

Stéphanie Nabet / Viridiana Hernandez Martinez

Roger Bernad / Jeppe Jakobsen

Patryk Kowalski / Paweł Wdówka

Piotr Nowak / Pedro Rizzi Maciel

Yu Yamani / Andrzej Śmiałek

 

Orkiestra Opery na Zamku          

                

Głos: Konrad Pawicki

Dyrygent: Jerzy Wołosiuk

Inspicjent: Katarzyna Berowska

 

Więcej informacji na stronie: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/swiecie-dziwny-coming-together.

ludzie tańca

 

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia