ENG
A A A
 lipiec 2020 

Warszawa: Bio/formy. Opowiadania o artystach: Zofia Hansen

15 lutego 2014 - 16 lutego 2014 | godz. 19:00 | Warszawa: TR, ul. Marszałkowska 8

Akcja performatywna

Centrum w Ruchu zaprasza na szeroko pojęty wykład performatywny powstający we współpracy między członkami Centrum w Ruchu a grupą projektową Centrala na temat poszczególnych idei Zofii Hansen. Kuratorem projektu jest Tomasz Plata. 

Współtwórcami ze strony Centrum w Ruchu są: Izabela Chlewinska, Korina Kordova, Ramona Nagabczyńska, Iza Szostak i Karol Tymiński. 


Ze strony Centrali: Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz.

 

Wydarzenie powstaje jako pierwsze z cyklu BIO/FORMY. Opowiadania o artystach. stworzonego przez Instytut Sztuk Performatywnych pod opieką kuratorską Tomasza Platy, Grzegorza Laszuka i Michała Libery.

 

Zofia i Oskar Hansenowie byli bodaj najwybitniejszymi i najbardziej radykalnymi przedstawicielami nurtu modernistycznego w polskiej architekturze powojennej. Przez długie lata zapomniani, dziś znów znaleźli się w centrum zainteresowania. Autorzy tak przełomowych (i kontrowersyjnych) projektów, jak Linearny System Ciągły czy Przyczółek Grochowski, inspirują przede wszystkim jako twórcy teorii Formy Otwartej, specyficznej strategii projektowania i edukacji (teoria Formy Otwartej określiła m.in. schemat pracy w słynnej Kowalni, pracowni rzeźby na warszawskiej ASP, prowadzonej przez Grzegorza Kowalskiego). Idea Formy Otwartej w ramach współpracy grupy projektowej Centrala i tancerzy z Centrum w Ruchu zostanie przełożona na język tanecznej improwizacji. Rozgrywane w całej przestrzeni teatru działania będą uświadamiać dynamiczny charakter naszej relacji z przestrzenią, pokazywać, w jaki sposób związek z architekturą może mieć postać otwartego dialogu, jak architektura zmienia się pod naszym wpływem, jak staje się zapisem naszych kolejnych ingerencji. Działaniom tanecznym towarzyszyć będzie wykład Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobisa, młodych architektów zajmujących się porządkowaniem domowego archiwum małżeństwa Hansenów. Główną bohaterką wykładu stanie się Zofia Hansen, wciąż chyba nie dość doceniana jako współtwórczyni projektów duetu.

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia