ENG
A A A
 maj 2021 

Szczecin: Opera na Zamku „Alicja w Krainie Czarów” – muz. Przemysław Zych, chor. Jacek Tyski

1 czerwca 2015 | godz. 11:00 | Szczecin: Hala Opery przy ul. Energetyków 40

Pokaz spektaklu

Balet Przemysława Zycha Alicja w Krainie Czarów w choreografii Jacka Tyskiego, solisty i choreografa Polskiego Baletu Narodowego. Balet realizowany został na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra, inspirację dla niego stanowi również film Tima Burtona Alice in Wonderland. Muzyka natomiast powstała dzięki pierwszemu od wielu lat w Szczecinie i jednemu z nielicznych w Polsce zamówieniu kompozytorskiemu, które przyjął Przemysław Zych.

 

Znana na całym świecie historia Alicji, która trafia do Krainy Czarów (a raczej Krainy Cudów, jeżeli być wiernym angielskiemu określeniu „Wonderland”) będzie drugą z trzech premier baletowych bieżącego sezonu. Warstwa muzyczna została napisana specjalnie na potrzeby szczecińskiej realizacji. Ten Świat Cudów powstał głównie dzięki współpracy Jacka Tyskiego (choreografa, który przedstawił też pomysł libretta na podstawie powieści Carolla) i kompozytora Przemysława Zycha. Powstała kompozycja niezwykle plastyczna, niemal filmowa.

 

Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia.

 

Wywiad z Przemysławem Zychem

 

Wywiad z Jackiem Tyskim

 

Muzyka: Przemysław Zych
Choreografia: Jacek Tyski
Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Jerzy Wołosiuk
Scenografia: Robert Majkut
Kostiumy: Marta Fiedler
Reżyseria świateł: Christian Sellin
Multimedia: Cyprian Piwowarski
Stylista fryzur: Marek Bryczyński

 

Czas trwania: ok. 90 minut (jedna przerwa)

 

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Logo IMIT (miniaturka)

 

ludzie tańca

instytucje

bibliografia

 
INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia