ENG
A A A
 styczeń 2020 

Przegląd prasy: Blok tekstów o tańcu w ostatnich papierowych „Didaskaliach”

24 stycznia 2020

W najnowszym numerze „Didaskaliów” (nr 154, grudzień 2019), ostatnim, jaki ukazuje się w wersji papierowej, opublikowano blok tekstów o tańcu, na który złożyły się trzy artykuły. Agata Kwiatkowska recenzuje premierowy spektakl Tomasza Bazana  Koniec śmierci w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie, Alicja Müller w Performatywnych snach omawia letnią odsłonę przeglądu Performing Europe, organizowaną przez Fundację Ciało/Umysł, a Zuzanna Berendt w Mapie i terytorium relacjonuje zeszłoroczną Polskę Platformę Tańca w Gdańsku. Matomiast poza tanecznym blokiem, w  omówieniu Festiwalu „Okna Zbliżenia: Głosy Kany” w Szczecinie autorstwa Julii Niedziejko  pojawia się obszerny fragment na temat spektaklu Fałszywy Dawid w wykonaniu szwajcarskiego tancerza butoh, Imre Thormanna. Zachęcamy do lektury!

fot. Andrzej Grabowski

Scena dla tańca 2020: Polski Teatr Tańca rusza w tournée z projektem „Pogranicze tańca”

24 stycznia 2020

Chełm, Hrubieszów, Przemyśl, Zamość i Tomaszów Lubelski znalazły się na trasie tournée, w które już za tydzień rusza Polski Teatr Tańca z projektem Pogranicze tańca. Zespół wystąpi na scenach tamtejszych domów kultury z jubileuszowym spektaklem 45 w choreografii i reżyserii Jacka Przybyłowicza (spektakl powstał w ramach Zamówień choreograficznych 2019). Będzie to zarazem inauguracja tegorocznej edycji Sceny dla tańca – programu Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki któremu spektakle tańca odwiedzają sceny w całym kraju, zwłaszcza te, które sztukę tańca goszczą rzadko. Tytuł projektu Pogranicze tańca ma znaczenie podwójne – z jednej strony podkreśla chęć dotarcia ze spektaklem 45 do geograficznego pogranicza Polski, z drugiej natomiast podkreśla graniczną rolę gatunku teatru tańca, rozpiętego między tańcem a teatrem.

 

Na początek trasy – 31 stycznia o godz. 19.00 pokaz 45 w Chełmskim Domu Kultury. Dalej tournée obejmuje: Hrubieszowski Dom Kultury – 2 lutego, godz. 17.00, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK − 4 lutego, godz. 19.00, Zamojski Dom Kultury − 6 lutego, godz. 18.00, Tomaszowski Dom Kultury − 8 lutego o godz. 19.00. Zapraszamy!

 

fot. grafika autorstwa Joanny Dyby

Poznań: Wyniki selekcji konkursowej „Dances with Camera” Short Waves Festival 2020

23 stycznia 2020

Znamy już wyniki selekcji konkursowej Dances with Camera. To międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. Mogą w nim wziąć udział krótkie filmy różnych gatunków i form – od fabuł, przez dokumenty, animacje, po projekty eksperymentalne i choreograficzne impresje. Dances with Camera jest częścią programu konkursowego Short Waves Festival, który odbędzie się w dniach 17-22 marca w Poznaniu. W tym roku o nagrody w tej kategorii powalczy 18 filmów z 9 krajów – w tym trzy z Polski.

 

Publikujemy listę zakwalifikowanych tytułów, a ich twórcom – gratulujemy i życzymy powodzenia podczas Festiwalu.

 

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia