ENG
A A A
 wrzesień 2018 

Bytom: Teatr ROZBARK zaprasza na Noc Teatrów Metropolii 2018

24 września 2018

Od  29 września od godz. 17.00 do 30 września do godz. 01.00 w nocy Teatr ROZBARK w Bytomiu (ul. Kilara 29) zaprasza do udziału w Nocy Teatrów Metropolii. W ramach imprezy odbędzie się szereg wydarzeń skupionych wokół pierwszej w jubileuszowym sezonie premiery, Rozkoszy w choreografii Jakuba Lewandowskiego (godz. 20.00). Hasło wieczoru, „Black&White”, nawiązuje do estetyki fotografii Irvinga Penna (1917-2009), znanego i powszechnie cenionego fotografa amerykańskiego, którego życie i twórczość są jedną z inspiracji przedstawienia Rozkosz. Irving Penn pracował przede wszystkim z fotografią czarno-białą, interesowała go moda, portrety i martwa natura. W swoim dorobku miał dziesiątki wystaw, jego prace były prezentowane w najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach na świecie (m.in. w MoMA w Nowym Yorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Maison Européenne de la Photographie w Paryżu, Moderna Museet w Sztokholmie).

Fot. z archiwum Tetsuro Fukuhary

Warszawa: „Ex machina” – spotkanie z Tetsuro Fukuharą w Centrum Nauki Kopernik

24 września 2018

Fundacja POMPKA i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zapraszają w czwartek 27 września o godz. 19.00 na spotkanie z Tetsuro Fukuharą – japońskim artystą i naukowcem, tancerzem butoh, wizjonerem rozwoju sztucznej inteligencji. Podczas spotkania, odbywającego się w cyklu wieczorów dla dorosłych, będzie można wysłuchać prezentacji Tetsuro Fukuhary o znaczeniu tańca w badaniach nad sztuczną inteligencją, obejrzeć miniwystawę fotograficzną oraz krótki performans i skorzystać ze Space Tube*. Projekt APAROS, który twórca aktualnie realizuje, opiera się na przekonaniu, że dzięki sztucznej inteligencji ludzkość będzie w stanie osiągnąć kolejny etap ewolucji, która w swej istocie zmierza do przekształcenia nas w byty kosmiczne. Jednak roboty AI, którym brakuje fizyczności, nie są użyteczne w planowaniu ewolucji człowieka. Jak utrzymuje Fukuhara, bez wiedzy ukrytej w ciele sztuczna inteligencja nie osiągnie pełni swoich możliwości.

 

Cena biletu: 35 zł.

Przypominamy, że w tym roku Fundacja POMPKA, we współpracy Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2018, wydała książkę Tetsuro Fukuhary pt. Wizja ciała, stanowiącą zbiór osobistych wspomnień autora przeplatający się z intrygującymi pytaniami i refleksją na temat ciała – źródła inspiracji dla naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją.

Na zdjęciu: Henryk Tomaszewski. Fot. z archiwum Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Siedemnasta rocznica śmierci Henryka Tomaszewskiego

23 września 2018

23 września 2018 mija siedemnasta rocznica śmierci Henryka Tomaszewskiego – założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

 

Henryk Tomaszewski (ur. 20. listopada 1919 w Poznaniu, zm. 23. września 2001 w Kowarach) – tancerz, mim, choreograf, reżyser, twórca pantomimy zespołowej i założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy (1956). Jeden z najważniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX wieku. Tomaszewski odszedł od francuskiej tradycji mimu czystego, prowadząc wielokierunkowe poszukiwania formalne na obszarze pantomimy zespołowej. Jego przedstawienia powstawały często na motywach klasyki literatury polskiej i europejskiej (inscenizował m.in. utwory Szekspira, Wyspiańskiego, Ionesco, Shawa, Ibsena, Słowackiego, Weissa). Bogatym źródłem inspiracji było dla Tomaszewskiego również malarstwo, a oprawie plastycznej i muzycznej swoich przedstawień powierzał znaczącą rolę. W centrum swojej wizji artystycznej, którą nazwał teatrem kulistym, postawił człowieka i twórcze możliwości ruchu. Jako reżyser pracował w teatrach dramatycznych i operowych w Polsce, w Szwecji, Norwegii, Holandii, Danii, czy Niemczech.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia