ENG
A A A
 lipiec 2021 
aktualności
"Lightning Dance", Cecilia Bengolea, materiały Nowego Teatru

Warszawa/Nowy Teatr: „Lightning Dance” w dniach 1-15 sierpnia

30 lipca 2021

W drugiej odsłonie Solarium Nowy Teatr proponuje widzom ucieczkę od miejskich upałów. W swojej pracy Lightning Dance, argentyńska artystka Cecilia Bengolea zestawia ze sobą dwie potężne siły doprowadzając do prawdziwego spięcia: burzę i tańczące ciało. Wideo będzie dostępne od 1 do 15 sierpnia w godz. 16.00-22.00 w Świetlicy Nowego Teatru. Wstęp wolny.

 

Czarno-biały film to zapis dynamicznej choreografii wykonywanej przez młodych Jamajczyków podczas szalejącej nad miasteczkiem ulewy. Ich ruchy nawiązują do popularnego jamajskiego Dancehallu, wysoce zseksualizowanego stylu tańca, który według Cecilii Bengolea jest przesycony magicznymi mocami leczniczymi.

Od 6 do 8 sierpnia „SZPULE” – performans taneczny w choreografii Marii Bijak inspirowany historią Żyrardowa

29 lipca 2021

Od 6 do 8 sierpnia w Żyrardowie odbywać się będą premierowe pokazy trzyczęściowego performansu tanecznego SZPULE inspirowanego historią mieszkanek miasta. Głównym środkiem wyrazu jest w nim taniec współczesny. Materiał ruchowy powstał w procesie improwizacji, w oparciu o zebrane historie żyrardowskich kobiet, archiwa oraz wspomnienia i relacje ze strajku szpularek z 1883 roku – pierwszego ze strajków robotniczych Królestwa Polskiego. Historie te w procesie twórczym zostały przepuszczone przez wrażliwość, emocjonalność oraz cielesność wykonawczyń i stały się autonomiczną wypowiedzią artystyczną. Powstała choreografia w wykonaniu sześciu młodych zawodowych tancerek posługujących się różnymi technikami ruchowymi. Choreografię opracowała Maria Bijak, występują: Dana Chmielewska, Ilona Gumowska, Anna Kamińska, Katarzyna Leszek, Ewa Noras, Sabina Romańczak.

"Mist", h.art company

Gdańsk: Premiera spektaklu „Mist/Mgła” w ramach SzekspirOFF Produkcje

29 lipca 2021

W niedzielę 8 sierpnia o godz. 16.00, na zakończenie XXV Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego, zespół h.art company zaprezentuje swój najnowszy premierowy spektakl Mist, skupiający się wokół tematu kobiecości. Prezentacja jest próbą abstrakcyjnej interpretacji oraz nałożenia filtru współczesności na pewne cechy i zachowania właściwe kobietom występującym w szekspirowskich utworach. Bada też relacje twórca-dzieło. 

 

Zespół h.art company stworzony i prowadzony przez Artura Grabarczyka, został zwycięzcą konkursu SzekspirOFF Produkcje, w ramach XXV Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 30 lipca - 8 sierpnia 2021.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia