ENG
A A A
 listopad 2020 
aktualności - archiwum | 15

„Zniewolony umysł” Roberta Bondary dostępny na DVD

22 października 2020

Zniewolony umysł w choreografii Roberta Bondary to jeden z najsłynniejszych polskich baletów współczesnych ostatniej dekady. Choreograf zadebiutował nim w 2011 roku na scenie bydgoskiej Opery Nova. Tytuł spektaklu nawiązuje do słynnego zbioru esejów Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. Ten traktat polityczny z 1953 roku, wiarygodne doświadczenia świadka i uczestnika opisywanych wydarzeń, wydawał się niemożliwy do przełożenia na taniec. Robert Bondara urzeczywistnił swoją wizję przełożenia literatury na poruszającą opowieść taneczną, luźno inspirując się książką. Opera wydała właśnie zapis spektaklu na DVD. Płyty będzie można kupić przy okazji pokazów spektakli, które w najbliższym czasie zaplanowane są na 25, 27 i 28 października, a także w kasach biletowych. Planowana jest także edycja na Blu-ray.

 

 

Polski Teatr Tańca: Ostatnia rozmównica z cyklu „Żywioły tańca”

22 października 2020

Po wodzie, powietrzu i ogniu przychodzi czas na rozmowę o związkach tańca z ziemią. Na ostatnią już rozmównicę z cyklu Żywioły tańca Polski Teatr Tańca zaprasza w najbliższą sobotę, 24 października o godz. 17.00. Gośćmi spotkania będą TO-EN, tancerka butoh, oraz Viola Wojciechowska, znawczyni i pedagog tradycyjnych tańców Afryki. Podczas rozmowy dowiemy się m.in., dlaczego tancerze afrykańscy depczą ziemię i jak rozumie się „kontakt z ziemią” w metodzie butoh uprawianej przez TO-EN. Posłuchamy o związku tańca afrykańskiego z kultem przodków, a także o ziemi jako źródle inspiracji i archetypicznym odniesieniu tańca butoh, którego nazwa składa się w języku japońskim z dwóch ideogramów: bu – taniec oraz toh  stąpanie, krok, tupnięcie, skierowanie ruchu ku ziemi.

 

Spotkanie odbędzie się na profilu FB Polskiego Teatru Tańca, oglądać je będzie można także na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca, a wersję dźwiękową odsłuchać na Spotify.

     

Fot. Sebastian Dudek

Cracovia Danza: Happening „Kraków mamy na głowie” i cykl filmowy „Kraków tańcem malowany” dostępne na YouTube

22 października 2020

Z powodu ogłoszenia czerwonej strefy epidemicznej, happening z cyklu Cracovia Danza: balet w mieście odbędzie się w Internecie. Zarejestrowany z tej okazji – bez udziału widzów – program Kraków mamy na głowie, w którym ożyją rynkowe kamienice, ratusz, kościół św. Wojciecha czy Sukiennice, ma swoją premierę dzisiaj, 22 października i od godz. 12 jest dostępny na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza: https://www.youtube.com/user/CracoviaDanza.  

 

Od jutra, 23 października, od godz. 20.00 na tym samym kanale będzie można oglądać pierwszy odcinek filmowego cyklu Kraków tańcem malowany – Krakowskie maszkary. Zespół planuje udostępnić w sumie trzy z sześciu odcinków. Cała seria Kraków tańcem malowany zostanie w listopadzie wyemitowana przez TVP Kultura 2.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia