ENG
A A A
 maj 2021 
aktualności - archiwum | 7
Dance Mom

Premiera on-line spektaklu „Dance Mom” Wojciecha Grudzińskiego

15 kwietnia 2021

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Nowy Teatr w Warszawie zapraszają na premierę on-line spektaklu Wojciecha Grudzińskiego Dance Mom. Premiera odbędzie się 24 kwietnia o godz. 19.00 na platformie VOD Nowego Teatru (vod.nowyteatr.org) i będzie dostępna z odtworzenia przez 24 godziny. Tytuł spektaklu jest parafrazą nazwy amerykańskiego reality show Dance Moms, którego fabuła koncentruje się na tańczących dzieciach i zachowaniach matek obserwujących konkurujące pociechy. Związek matki i dziecka jest chyba najbardziej intymną formą więzi – jednocześnie uniwersalną i trwałą. Dlatego twórcy spektaklu próbują odtworzyć ją w innych relacjach: patchworkowych rodzinach, queerowych domach czy grupach plemiennych. Każda odwołuje się do figury strażniczki domowego ogniska, z którą nie sposób się rozstać. Spektakl powstaje w ramach Poszerzania pola – programu choreograficznego warszawskiego Nowego Teatru i Art Stations Foundation, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska.

Grand re Union LIVE: W sobotę edycja kwietniowa pod hasłem „Współzależności”

14 kwietnia 2021

Program LIVE kwietniowej edycji projektu odbędzie się w sobotę 17 kwietnia na platformie Zoom i odbywać się będzie pod hasłem „Współzależności”. Podczas wirtualnych spotkań przyjrzyjmy się, gdzie usytuowane są współczesne praktyki choreograficzne i jak to wpływa na ich kształt. Co się wyłoni, jeśli spojrzymy uważnie na rozmaite konteksty, w jakich powstają? Co je kształtuje? Jakie zajmujemy stanowisko wobec rzeczywistości, dokonując takich, a nie innych artystycznych wyborów? Jak wygląda konstelacja potrzeb i pragnień, w której poruszamy się na co dzień? Jak budowane są relacje z tym, co ludzkie i więcej-niż-ludzkie? Do udziału w kwietniowej odsłonie Grand re Union Marta Keil i Zeyno Pekünlü zaprosiły artystki/artystów, aktywistki/aktywistów i badaczki/badaczy, by wspólnie przyjrzeć się problemowi współzależności i z tej perspektywy popatrzeć na obszar choreografii. Razem z Begüm Özden Fırat, Danielem Blanga Gubbay, Evrim Kavcar, kolektywem Pirate Care (Valerią Graziano i Tomislavem Medakiem), Agatą Siniarska i Katarzyną Słobodą zbadamy współzależność jako wielopoziomową, wzajemną relację ludzi i więcej-niż-ludzi. Przyglądamy się ekosystemowi, w którym funkcjonujemy na co dzień i sprawdzamy, jak pojęcia troski i solidarności, tak częste w obecnych debatach, bywają przeinaczane i nadużywane.

 

Fot. Klaudyna Schubert

Teatr Łaźnia Nowa: „Agon” Dominiki Knapik ponownie on-line

13 kwietnia 2021

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na reemisję on-line spektaklu Agon w reżyserii Dominiki Knapik. Spektakl był prezentowany na 13. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia. Od piątku, 16 kwietnia, do niedzieli 18 kwietnia, nagranie spektaklu dostępne będzie na platformie Play Kraków (playkrakow.com). Dostęp do spektaklu jest płatny. Koszt biletu 15 zł.

 

AGON to monodram choreograficzny inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem. Dominika Knapik wraca na scenę jako perfomerka, żeby opowiedzieć o pracach „na całe życie”: tej artystycznej i tej matczynej. Staje przy tym do walki z własną biografią: choreografki-pracoholiczki oraz odwiecznym poczuciem winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. Towarzyszką w tym pojedynku jest Pytia – choreoterapeutka, której nie umknie żaden szczegół. Na warsztat zostaje wzięty głęboko osobisty materiał, który jest detonowany poprzez autoironiczną formę mockumentu („fałszywego dokumentu”). O spektaklu po premierze pisała na naszej stronie Katarzyna Waligóra w tekście Matczyne solo. Zachęcamy do lektury!

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia