ENG
A A A
 październik 2020 
aktualności - archiwum | 7

Gdańsk: Otwarcie wystawy „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”

7 października 2020

Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury od 9 października do 10 listopada gościć będzie wystawę Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku. Ekspozycja przeprowadzi widza od początków ruchu folklorystycznego aż do współczesności. Dwutorowa narracja wystawy umożliwi spojrzenie na temat z różnych perspektyw – szeroko, ogólnokrajowo (pomogą w tym makiety przedstawiające tańce o funkcji obrzędowej, filmy, liczne nagrania audio i zdjęcia), ale i wężej, regionalnie – zaprezentowane zostaną stroje wykorzystywane przez zespoły folklorystyczne z terenu Pomorza (kaszubski, kociewski, powiślański i borowiacki), a także instrumenty ludowe z prawie niespotykanym już w użyciu rzępielem na czele.

fot. materiały organizatora

Bytom/Scena dla tańca 2020: „Matryca [Prześwit]” oraz „R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.” w Teatrze ROZBARK

6 października 2020

W najbliższą niedzielę 11 października o godz. 19.00 odbędzie się wieczór spektakli tańca współczesnego organizowany w ramach projektu Wczorajsze jutra – kontynuacja. Tym razem gospodarzem wieczoru będzie Teatr ROZBARK, na którego scenie widzowie zobaczą dwa spektakle: Matryca [Prześwit] w reżyserii Pawła Grali oraz R.O.Z.G.R.Y.W.K.A w reżyserii Anny Piotrowskiej. Pierwszy z nich to swoista rzeźba codzienności, w której wymiennie dochodzi do zbliżania i oddalania się w relacji z drugim człowiekiem. Drugi powstał z inspiracji obrazem Fernanda Khnopffa Memories (Lawn tennis) z 1889 roku; obrazem wywołującym poczucie napięcia i zawieszenia w milczącej rozgrywce pomiędzy kobietami. W R.O.Z.G.R.Y.W.C.E na bytomskiej scenie zobaczymy Annę Piotrowską i Aleksandrę Bożek-Muszyńską. 

 

Wczorajsze jutra – kontynuacja to projekt realizowany w ramach programu Scena dla tańca 2020. Przedstawiane w nim spektakle współorganizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca.

Ciało/Umysł: W weekend premiera „MONSTERY” Marty Ziółek i „Collective Screams” Sarah Vanhee

6 października 2020

Zbliżają się dwie ostatnie premiery tegorocznego, XIX Festiwalu Ciało/Umysł. W piątek 9 października na scenie teatrgalerii STUDIO zobaczymy MONSTERĘ w reżyserii, choreografii i według koncepcji Marty Ziółek. Tym razem Ziółek – na czele wielopokoleniowego zespołu – zaprasza w podróż do wnętrza kobiecego ciała. MONSTERA, pierwsza koprodukcja Festiwalu Ciało/Umysł i STUDIO, przyjmuje formę transformacyjnej ceremonii oddechowej, celebracji kobiecej cielesności i seksualności.

 

10 października w Szkole (ul. Emilii Plater 31) odbędzie się polska premiera pracy Sarah Vanhee Collective Screams – wykładu performatywnego poświęconego krzykowi. Belgijska artystka zestawia różne – wykrzyczane wprost, ale i zduszone, niewyartykułowane – krzyki dochodzące z różnych obszarów życia. Przechodząc od społecznie akceptowanych, wpisanych w kulturowe konteksty zbiorowych krzyków do ciemniejszych, bardziej intymnych – niekontrolowanych „przecieków” albo krzyków bez końca.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia