przeczytaj

W bezruchu
Zbigniew Majchrowski
Felietony
Mija właśnie rok od mojego pierwszego felietonu w tej witrynie. Pisząc na początku marca 2020 roku o Trzech Gracjach z Trójmiasta, Danucie Baduszkowej, Natalii Gołębskiej i Janinie Jarzynównie-Sobczak, o różnych formach ruchu w ich baletowych, musicalowych i lalkowych przedstawieniach, nie mogłem nawet przypuszczać, że tyle miesięcy przyjdzie nam spędzić raczej w bezruchu, w ograniczonej przestrzeni, głównie w pokoju z widokiem na ekran. Na ekranie laptopa działo się wprawdzie niemało, a nawet więcej niż zazwyczaj – z dnia na dzień zaczęły się mnożyć zoomowe okienka, ale im więcej ich przybywało, tym bardziej zanurzałem się we wspomnienia, a te najbardziej odległe stawały się szczególnie bliskie. Jednym z najczęściej powracających przypomnień był Autobus, przedstawienie Akademii Ruchu, oglądane w drugiej połowie lat siedemdziesiątych w gdańskim Klubie Żak, jeszcze w starej, owianej legendą siedzibie. Było to bez wątpienia jedno z najsilniej poruszających i jednocześnie odkrywczych przedstawień, jakie zdarzyło mi się widzieć.
ogłoszenia

Akademia Teatralna w Pradze (DAMU): „Reżyseria teatru współtworzonego i teatru przedmiotu” – nabór na studia magisterskie
8 marca 2021
Trwa nabór na dwuletnie studia magisterskie w Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU), w języku angielskim, na kierunku Reżyseria teatru współtworzonego i teatru przedmiotu („MA Degree in Directing of Devised and Object Theatre”). Studia ukierunkowane są na poznanie procesu tworzenia przedstawienia teatralnego od podstaw i ekspresję wizualną. Studenci uczą się tworzyć spektakle teatralne, z dużym naciskiem na aspekty wizualne, przestrzenne, obiektowe i medialne (low tech), a także pracować w innych obszarach związanych ze sztukami scenicznymi, takimi jak instalacje scenograficzne, spektakle dźwiękowe oraz inne rodzaje przedstawień odznaczających się silnym akcentem na dramaturgię wizualną i przestrzenną.
Dyrektorka kursu: MgA. Sodja Zupanc Lotker (sodja.zupanclotker@damu.cz) – dramaturżka pracująca w obszarach niezależnego teatru współtworzonego, tańca, mediów i projektów site-specific; dyrektorka artystyczna Praskiego Quadrenniale w latach 2008-2015.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 marca 2021
praca

Fundacja Ciało/Umysł ogłasza nabór działań na Impresskę na 20. Festiwalu Ciało/Umysł
5 marca 2021
Impresska na 20. C/U organizowana jest jako wydarzenie o interdyscyplinarnym i wewnętrznie zróżnicowanym charakterze, wchodzące w skład 20. Festiwalu Ciało/Umysł. Fundacja zaprasza do nadsyłania zgłoszeń najróżniejszych form: prelekcji, spektakli, performansów, mikrowarsztatów, filmów, prezentacji fotografii, spacerów performatywnych, działań site-specific, medytacji, koncertów i innych. Działania mogą odbywać się zarówno we wnętrzu, jak i w okolicznych plenerach. Prezentacja, dokumentacja, analiza, remiks, reinterpretacja – wszystkie propozycje zostaną rozważone. Tematyka działań powinna krążyć wokół dotychczasowych edycji Festiwalu: jego programu, oddziaływania, związanych z nim doświadczeń, refleksji i przeżyć. Mile widziane są zarówno ujęcia przekrojowe, jak i wycinki wybranych obszarów. Za działania przewidziane jest wynagrodzenie.
Termin Impresski: 16-17 października 2021
Termin zgłoszeń: 31 marca 2021